Kuidas GlobaLeaks platvormi kasutada?

GlobaLeaks on turvaline teavituskanal vihjeandjatele, kes soovivad saada teavitamisel suuniseid korruptsiooniohtlike ja ebaeetiliste olukordade ärahoidmiseks ja lahendamiseks.

Vihjeandjate teabe- ja nõustamiskeskuse ehk ALACiga saate ühendust võtta läbi GlobaLeaks platvormi kas konfidentsiaalselt või anonüümselt:

  • Konfidentsiaalse teavituse edastamisel esitate teavituse vastuvõtjale (ühingu Korruptsioonivaba Eesti töötaja) oma nime, kuid teavituse vastuvõtja tagab teavitaja konfidentsiaalsuse ning ilma teavitaja nõusolekuta seda ei avalikustata
  • Anonüümse teavituse puhul ei jaga te oma nime ega muid isikuandmeid, mida saaks kasutada teie tuvastamiseks

Kasutage turvalist brauserit isiklikus seadmes

Oma anonüümsuse kaitsmiseks veebis soovitame teil GlobaLeaks platvormi kasutada läbi Tor brauseri. Samuti soovitame mitte kasutada tööarvutit teavituse edastamiseks – isegi kui kasutate Tor brauserit.

Teavituse edastamiseks on soovitatav kasutada mõnda muud seadet peale oma tööarvuti ja oma töövõrgu. Paljud tööandjad jätavad endale õiguse jälgida töötajate internetikasutust ja see võib teid kogemata tuvastada. Kuigi Tor brauserit kasutades kaitsete enda anonüümsust ja varjate oma tegevust, jääb installeerimisest siiski jälg maha arvutisse, telefoni või tahvelarvutisse. Pealegi, kui teie internetikasutust jälgitakse, näitab see, et kasutate Tor brauserit.

  • Veenduge, et seadmes, mida kasutate, pole pahavara ega nuhkvara (selleks värskendage oma viirusetõrjetarkvara)
  • Vältige avalike arvutite kasutamist, kuna need võivad olla nakatunud ohtliku pahavara või nuhkvaraga
  • Ärge kasutage vihjeandjate teabekeskusega ühenduse võtmiseks turvamata avalikku WiFi-ühendust
  • Ärge salvestage meiega peetud kirjavahetust kodu- või tööarvutisse. Pärast teavituse esitamist GlobaLeaks platvormil saate te 16-kohalise kättesaamiskoodi – hoidke seda turvalises kohas ning selle abil pääsete igal ajal oma teavitusele ligi

Teavituse sisu

Enne teavituse esitamist mõelge läbi, kuidas juhtumit kirjeldada võimalikult lühidalt ning täpselt. Veenduge, et esitate fakte ning tõstate esile kõige olulisema teabe.

Kui teil on tõendeid (nt dokumendid, pildid, videod), võite need teavitusele juurde lisada, sealjuures viidates olulistele osadele.

Pange tähele, et peate küsimustiku ühe korraga täitma ning esitama!

Tõendite lisamine

Tõendite lisamisel pidage meeles, et teie fail võib sisaldada metaandmeid. Metaandmed on andmeid kirjeldavad andmed ehk nn andmed andmete kohta. Need võivad olla nt andmete loomise kuupäev, asukoht, autor, versioon vms.

Originaaldokumentide lisamise asemel kaaluge dokumentide kopeerimist – tehke nt ekraanipilt või kopeerige tekst uude dokumenti, printige ning skänneerige see seejärel uuesti arvutisse.

Sisselogimise kood

Pärast teavituse esitamist saate 16-kohalise kättesaamiskoodi. Hoidke see alles! Seda saate kasutada hiljem selleks, et platvormile uuesti sisse logida ning vaadata sõnumeid vihjeandjate teabe- ja nõustamiskeskuselt ja/või uuendada oma teavitust. Juhuslikult genereeritud 16-kohalise kättesaamiskoodi formaat meenutab krediitkaardi numbrit, mis muudab koodi varjamise lihtsamaks.

Andmekaitse

Turvakaalutlustel ning teie privaatsuse paremaks kaitsmiseks säilitatakse teavitusi süsteemis piiratud aeg, mille järel nende sisu kustutatakse täielikult. Platvormile sisse logides näete oma teavituse aegumiskuupäeva. Kui kuupäev on kukkunud, kustutatakse teavitus süsteemist täielikult.

 

Kuidas edastada teavitust?

1. Platvormile ligipääs

GlobaLeaks platvormile pääsete ligi siit. Platvorm on mõeldud vihjeandjatele ning pakub teile kahte võimalust:

  • Saate esitada uue teavituse
  • Pääsete ligi teavitusele, mille olete juba esitanud, et seda uuendada või näha vihjeandjate teabe- ja nõustamiskeskuse tagasisidet

Tagamaks parema turvalisuse ei nõua platvorm teavitava isiku poolt registreerimist. Pääsete oma teavitusele ligi igal ajal kasutades selleks oma 16-kohalist kättesaamiskoodi.

2. Teavituse edastamine

Kui olete platvormile sisenenud, saate edastada teavituse klõpsates nupule “esita teavitus”. Seejärel palutakse teil vastata mõningatele küsimustele. Pange tähele, et tärniga (*) märgitud küsimustele vastamine on kohustuslik. Samuti on teil võimalik laadida üles faile, et need teavituse juurde lisada.

Pärast teate esitamist saate te 16-kohalise kättesaamiskoodi, mille peate alles hoidma, et platvormile hiljem uuesti sisse logida.

Pidage meeles, et 16-kohaline kättesaamiskood on ainulaadne ning platvorm genereerib seda teile ainult ühe korra. Seetõttu peate selle koheselt kopeerima või üles kirjutama, sest ainult selle kättesaamiskoodi abil pääsete uuesti ligi oma teavitusele. Ühingul Korruptsioonivaba Eesti, kes haldab vihjeandjate teabe- ja nõustamiskeskust, pole juurdepääsu teie kättesaamiskoodile ega saa seda teile ka uuesti genereerida, kui peaksite selle kaotama.

3. Ligipääs varasemalt esitatud teavitusele

Pääsemaks ligi teavitusele, mille olete juba esitanud, sisestage platvormil 16-kohaline kättesaamiskood. Ilma kättesaamiskoodita pole sisse logimine võimalik.

Teil on võimalik teavitust uuendada laadides üles dokumente, vaadata ja vastata vihjeandjate teabe- ja nõustamiskeskuse poolt postitatud sõnumitele. Turvakaalutlustel ning teie privaatsuse paremaks kaitsmiseks säilitatakse teavitusi süsteemis piiratud aeg, mille järel nende sisu kustutatakse täielikult.