Valimiste valvurite tähelepanu tõmbasid sel nädalal hea tava rikkuvad kommentaarid Facebookis ja valimisreklaamid ning küsitava formaadiga aruteluõhtu kutseõppekeskuses. Lisaks tõstavad valvurid esile kahte argumenteeritud ja sisukat debatti, mida valijatel tasub kuulata.
1. koht: hea tava rikkuvad kommentaarid Facebookis
Hea valimistava juhib tähelepanu valimiskampaania sisulistele küsimustele keskendumisele ning see tähendab ka, et vältida tuleb kontrollimata fakte, valeinfo teadlikku levitamist, hirmutamist, rahvusliku, sotsiaalse, rassilise või muu grupikuuluvuse alusel vastuseisu õhutamist. Just sellega paistsid silma Jaak Valge (EKRE) ning Paul Puustusmaa (EKRE) oma Facebooki postitustes, kirjutades „rahvastiku asendamisest„ ning „õiguslikku nihilismi külvavast paralleelabielu seadusest„.
„Esineb kontrollimata väiteid: kooseluseadus justkui ei kehti, kohtud tegelevad „ideoloogilise omaloomega“ ja ministri allkirjast seaduse jõustamiseks justkui piisab. Lisaks sellele tegeletakse hirmutamise, gruppidevahelise vastasseisu õhutamise ja teatud gruppide sildistamisega, keda näidatakse justkui ühiskonda mittesobivatena,“ kommenteeris valimiste valvur Tõnis Saarts.
„Suur osa kampaaniategevusest on liikunud sotsiaalmeediasse. Ühelt poolt on seal lihtsam emotsioone õhutada ning teisalt on seda raskem jälgida. Rahvastiku asendamisest ja kooseluseadusest nõnda rääkimine on valija eksitamine,“ lisas Anna Karolin.
2. koht: VIKK Akadeemia: Helir-Valdor Seeder
Viljandi kutseõppekeskuses toimus kohtumine-arutelu Isamaa piirkonna esinumbriga vähem kui kuu aega enne valimisi. Samas pole sellist „kohtumine-arutelu“ formaati koos kaasneva reklaamiga plaanis teistele kandidaatidele. Hea tava kohaselt on haridusasutused neutraalsed ja kandidaatidel on oma ettepanekute tutvustamiseks võrdsed võimalused.
„Haridusasutuse tegevus ei näi neutraalsena, tõstab konkreetset kandidaati esile ja propageerib selgelt poliitilisi eelistusi,“ sõnas Steven-Hristo Evestus.
Siim Espenbergi sõnul on samuti tegu varjatud valimiskampaaniaga, millele viitab muuhulgas ürituse toimumise aeg.
3. koht: Eerik Niiles Krossi valimisreklaam
Reklaamfoto Eerik Niiles Krossist, jahipüss õlal, on inimestes juba vastakaid tundeid tekitanud ning pani ka valvureid küsima, et kas tegu on eetilise reklaamiga.
„Relv on ajalooline ja Krossi viide pigem metsavendluse traditsioonile ja kaitsetahtele. Reformierakondlastele on üldiselt meeldinud relvadega poseerida, aga see peaks pigem olema suur põhjendatud erand. Demokraatias on relvajõud poliitilisest juhtimisest lahus, relva kasutamine valimisreklaamil hägustab seda põhimõtet. Pole vaja,“ arutles Meelis Oidsalu.
„Reklaam vihjab tõenäoliselt kaitsevajadusele, ent sõja- ja relvatemaatika on valimiskampaanias mõlemad väga tundlikud teemad ja nii ähvardavatest sümbolitest võiks hoiduda,“ kommenteeris Anna Karolin.
4. koht: Eesti Hoiuse makstud reklaam
Eesti Hoius teeb makstud sotsiaalmeedia reklaami riigikokku kandideerivale Aleksandr Širokovile (Keskerakond), mis läheb vastuollu hea tavaga.
„Reklaamitakse kandidaati, postitus erineb Eesti Hoiuse tavapärastest uudistest nende uudisvoos, viidatakse uuele riigikogu koosseisule ehk seotakse valimistega, kasutatakse hirmutavat tooni,“ hindas Steven-Hristo Evestus.
„Mitmel põhjusel ebaõnnestunud kirjatükk ja postitus, mis on tõenäoliselt ka varjatud valimisreklaam, aga ka sellena suhteliselt veidralt välja kukkunud,“ lisas Siim Espenberg.
5. koht: Hanno Pevkuri ja Reformierakonna reklaam
Hanno Pevkur ja Reformierakond kasutavad makstud sotsiaalmeedia reklaamis fotosid Briti õhuväe antud helikopterite saabumisest.
„Valimisreklaami tegemine avalikke vahendeid (kuigi meie liitlaste omasid) kasutades - mis siis, et kaudses vormis,“ kommenteeris Tõnis Saarts.
Esile tõstmist väärivad head näited
Valimisdebatid koguvad aina enam hoogu ja ka valvurid on neil silma peal hoidnud. Toome välja kaks valimisdebatti, mis olid argumenteeritud ning keskendusid sisulistele küsimustele.
Haridus ja teadusteemaline debatt Vikerraadios 2. veebruaril 2023, kus ühe laua taga istusid Andres Kaarmann (Parempoolsed), Kristina Kallas (Eesti 200), Liina Kersna (Reformierakond), Tõnis Lukas (Isamaa), Tõnis Mölder (Keskerakond), Jevgeni Ossinovski (SDE) ja Loone Ots (EKRE).
Delfi valimissaade „Valimisstaap“ 7. veebruaril 2023, kus stuudiosse olid kutsutud Signe Riisalo (Reformierakond) ning Jevgeni Ossinovski (SDE), kes arutlesid ravi- ja terviseteenuste kättesaadavuse probleemide üle.
Kõik on oodatud teada andma oma tähelepanekutest, nii hea valimistava rikkumistest kui ka silmatorkavalt heast järgimisest, aadressil valimistava@heakodanik.ee.
Loe artiklit Eesti Päevalehest.