November 2020

Kutsume Sind täna, 1. detsembril osa võtma meie esimestest korruptsioonivabadest annetamistalgutest! Annetusi kogume riigihangete läbipaistvust suurendava Eesti-Läti ühisrakenduse Opener arendamiseks. Ega selleks paremat aega kui mõned päevad enne korruptsioonivastast päeva ei annagi leida.

KVE uudised

Talguline, annetama! Opener on rakendus, mis kogub ja ühendab riigihangete, erakondadele tehtud annetuste ja ettevõtete omaniku info, et tuvastada huvide konflikte ning ennetada korruptsiooni.

Kevadel saime Rahvusvahelise Valuutafondi ehk IMFi korraldatud inkubaatori finaali, kuhu pääses 120 idee seast 8 tiimi. Sealhulgas meie! Vaata ideed tutvustavat videot siin.

Inkubaatori jooksul saime stardirahastuse idee elluviimiseks. Nüüd on inkubaator läbi ja beetaversioon valmis! Piilu tutvumiseks siia: www.opener.ee

Nüüd on meie eesmärk Openerist välja arendada täiemahuline ja reaalajas toimiv rakendus. Kuidas Sina väike-, ettevõttest või suurannetajana seda Annetamistalgud 2020 raames toetada saad, vaata meie Facebooki ürituse alt

Openeri arendavad Korruptsioonivaba Eesti ja Open Knowledge Estonia koos Justiitsministeeriumi (kes tagab ligipääsu Äriregistrile) ja Läti partneritega (Delna ja Datu skola).

 

9. detsembril ehk korruptsioonivastasel päeval toimub meie selle aasta viimane töötuba Mati Ombleri (PPA) ja Norman Aasaga (Sorainen). Löö kaasa!

Vaata juurde kodulehel ja registreeru siin.

 

Õhtuleht avaldas uuriva loo, kui praeguseks tagasi astunud haridus- ja teadusminister Mailis Reps kasutas oma ametiautot ja autojuhti süsteemselt laste vedamiseks.

Ühinguna peame oluliseks, et avalike ressursside, olgu selleks asjad või inimesed, kasutamine on eraldatud isiklikest eesmärkidest. Kui pere- ja tööelu ühildada aitavaid soodustusi ning otsuseid mõnes asutuses tehakse, peavad need olema ühetaolised ning kehtima ka teistele töötajatele. Kuula KVE juhatuse esimehe Steven-Hristo Evestuse kommentaari Uudis+ saates.

 

Hää huvikaitsja on hää lobist.

Kuidas kujundada oma huvikaitset läbipaistvalt, annab Hea Kodaniku ajakirjas nõu ühingu tegevjuht Carina Paju.

 

26. novembril viisime koostöös Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoniga läbi webinari „Lobitöö läbipaistvuse tagamise praktikad Euroopas".

Osalejatega Riigikogust ministeeriumidest, advokaadibüroodest, kommunikatsioonifirmadest ja vabaühendustest kuulasime, millised on Eesti plaanid lobitöö läbipaistvuse suurendamisel. Euroopa riikidest valisime kolm väiksemat riiki, kus on lobireeglid juba olemas ning kelle heast või halvast kogemusest oli meil nii mõndagi õppida: Leedu, Sloveenia ja Iirimaa. Esitlused on nüüd üleval ka kodulehel.
Webinariga loodame diskussiooni edasi arendada ning loodame, et peagi on ka Eesti poliitikakujundamine oluliselt läbipaistvam. Justiitsministeeriumi loodud ministeeriumide ametiisikutele mõeldud lobistidega suhtlemise hea tava, mis praegu valitsuskabineti ukse taga ootab, on igatahes selleks hea esimene samm. 

 

Novembris sai valmis meie uus eetikakord.

Selle raames liitusime mitmekesisuse leppe ja annetuste kogumise hea tavaga. Mida viimane meie jaoks tähendab, loe kodulehelt. Eetikakorraga saad tutvuda siin – selle suur on osa liikmete ja töötajate ebaeetilise käitumise ja sobimatute tegevuste kohta teavitamise juhis. Olukordadest ja tegevustest, mis viitavad huvide konfliktile ja mis kahjustavad ühingu mainet, saavad kõik inimesed anonüümselt ja/või konfidentsiaalselt nüüdsest kodulehel asuva ankeedi kaudu teada anda meie kahele sõltumatule usaldusisikule.

 

Transparency International (TI)

Sel aastal pidi rahvusvaheline korruptsioonivastane konverents toimuma Lõuna-Koreas - ei teagi, kas pandeemiat tänada või neada, aga seekord on kogu konverents kõigile veebis tasuta kättesaadav.

30. novembrist 5. detsembrini toimub suurem hulk töötubasid, paneeldiskussioone ja seminare, kusjuures teemades on kaetud kõik uurivast ajakirjandusest, COVID-19-st, avaandmetest, blockchainist kuni avaliku eetika, hangete ja vihjeandmiseni. Registreeru ja mõtle kaasa!

 

Uus uuring 8 Euroopa Liidu riigis ja ELi institutsioonides näitab, et järelevalve erakondade rahastamise, ametnike huvide konflikti ja lobitöö üle on puudulik.

Poliitilise korruptsiooni ning läbipaistmatu poliitikakujundamise tõkestamine nõuavad aga süsteemset vastutegevust. Loe TI kodulehel.

 

Novembri alguses leidis aset esimene virtuaalne Transparency Internationali liikmekoosolek, mille jooksul valiti nii uued nõukogu liikmed kui võeti vastu uus strateegia aastani 2030.

Loe täpsemalt TI kodulehelt.
 

Teised korruptsioonist

 

Olari Koppel, vabariigi valimiskomisjoni liige ja õiguskantsleri kantselei direktor selgitas ERRis detailselt Eesti e-valimiste süsteemi ning kinnitas, et valimiskomisjonil ei ole võimalik tulemusi võltsida ja seda varjata.

 

USA presidendivalimised olid erakordsed: mitte ainult polnud tegu 120 aasta kõrgeima valimisaktiivsusega, vaid lisaks leidsid aset enneolematud katsed avalikku usaldust õõnestada, märkis OSCE valimisvaatlejate meeskond.
 

Korruptiivsed tehingud, sh illegaalse raha puhtaks pesemine saab toimuda vaid tugiteenuste pakkujate nagu raamatupidajad ja advokaadid abil. Richard Messick kirjutab GAB blogis kolmest viisist, kuidas seda takistada.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Endiselt toimuvad Euroopa Liidu järgmise tsükli eelarvetsükli läbirääkimised. Kui vahepeal suudeti kokku leppida, et õigusriigi põhimõtted seotakse eelarvega nagu kajastatud ERRis, otsustasid mõni aeg hiljem Poola ja Ungari selle vetostada.
Lisaks eelarvele lepitakse kokku Euroopa Liidu taastusfondis. Selles osas rõhutas Eesti Panga president Madis Müller ERRis, et Eestis tuleb tagada fondist saadava 1.5 miljardi euro jagamise läbipaistvus.
Tartu maakohus tunnistas endise Tartu abilinnapea Valvo Semilarski toimingupiirangu rikkumises osaliselt süüdi, vahendas ERR.
Kolm hoiu-laenuühistuga Erial seotud inimest, keda kahtlustatakse investeerimiskelmuses ja omastamises, peeti novembri algul kinni. Eriali asutajat kahtlustatakse ka PPA sisekontrollibüroo töötajale altkäemaksu andmises, kirjutas ERR.
Õhtuleht avaldas uuriva loo Mailis Repsi ametiauto eraviisilisteks kasutamisest. Vikerraadio päevakommentaaris tõi Külli Taro, õiguskantsleri kantselei õiguskorra kaitse osakonna juhataja välja, et nõudma peaks algprobleemide lahendamist ehk töö- ja pereelu ühildamise soodustamist. Prokuratuur ei näinud Repsi tegevuses kuritegu, kuid politsei alustas väärteomenetlust, kajastas Delfi.
Pankrotihaldur Veli Kraavi sai kahtlustuse pankrotivara omastamises eriti suures ulatuses ja altkäemaksu võtmises, vahendas ERR.
Korruptsioonis lõplikult süüdi jäänud Kallo peab riigikogust lahkuma ning hüvitiseks tal õigust pole, kirjutab ERR.
Endine peaprokurör Lavly Perling on jätkuvalt riigiprokuratuuri hingekirjas, mistõttu on tema Parempoolsete toetajaliikmeks astumine tekitanud tugevat poleemikat prokuröride sõltumatuse teemal. Miks, loe Äripäevast.

 

Mujalt maailmast

Luxury London Residence of Azerbaijan Official’s Son Purchased With Mysterious Payment to Shell Company. OCCRP, 03.11.2020

 

Interview | Head of ODIHR Observation Mission Talks October 31 Elections. Civil.ge, 04.11.2020

 

Corruption is rotting the periphery of Europe. Gideon Rachman, Financial Times, 23.11.2020