Märts 2020

Märtsikuu tuli seekord kohe hoopis teisiti kui muidu. Kuigi elutempo on hetkel hoopis teistsugune, käivad virtuaalsed kohtumised, sisuline töö ja ettevalmistused hoogsalt edasi. Soovime teile KVE kodukontorist rohkelt tervist ja kannatlikkust!

KVE uudised

Ühingus alustasid tööd teavitustöö ekspert Maris Põkka ja praktikant Liza Lind. Mida rohkem väärt inimesi, seda paremad ja mitmekülgsemad on meie tegevused – tere tulemast!

Märtsist augustini on KVE meeskonnaliikmeks teavitustöö ekspert Maris Põkka, kes on varem töötanud õpetajana ja loonud mitmeid õppematerjale. Maris vastutab erasektorile mõeldud vihjeandmise meetmete teemalise e-koolituse loomise eest, mis tugineb 2019. a septembris ühingu poolt välja antud tööriistakastile.
Märtsi keskpaigast alustas ühingus praktikat Tallinna Ülikooli tudeng Liza Lind, kes panustab meie igapäevatöösse ning projektidesse järgneva kahe kuu jooksul. Liza õpib hetkel poliitika ja valitsemise eriala ning on varem sooritanud praktika Maardu linnavalitsuses.

 

Oleme lootusrikkad, et lähiajal saab Eesti endale esimese lobikohtumisi avalikustama julgutava pehme meetme.

KVE eesmärk on julgustada lobikohtumiste avalikustamist – ikka selleks, et õigusloome oleks läbipaistvam ja kaasavam kõikide huvide suhtes. Miks on just pehmed meetmed head ja kuidas need toimida võiksid, rääkisime Eesti Päevalehele.

 

KVE juhatuse liige Steven-Hristo Evestus lõi kaasa e-Riigi Akadeemia korruptsiooniteemalises projektis Moldovas.

Eesti eksperdid e-Riigi Akadeemiast ja KVE-st osalesid Moldovas toimunud konverentsil, mille käigus tutvustas Steven-Hristo Evestus Eesti kogemust korruptsioonijuhtumite menetluspraktikast, õiguskaitseasutuste töös süsteemsuse ja prioriteetsuse olulisusest, samuti ärieetikast ja erasektori läbipaistvusest, sh juhtkonna vastutusest ja väärkäitumisest teavitamise kanalite väljatöötamise vajadusest koos vihjeandjate kaitsemeetmetega. Loe muljeid kodulehel.

 

Transparency International (TI)

 

Korruptsioonivastased meetmed COVID-19 ajal

COVID-19 pandeemiast põhjustatud olukorras on oluline teha kiireid otsuseid ning (vahel eksitavas) infomüras neid rakendada. Seejuures tuleb aga tagada, et otsuste üle toimib järelevalve, hanked on sooritatud läbipaistvalt ja väärkäitumisest teavitajaid kaitstakse tagakiusamise eest. Nimekirja sellest, mille osas eriti tähelepanelik olla, pani kokku TI. Loe edasi kodulehelt.

 

Uuring suhtest korruptsiooni ja soo vahel

Mitmel pool maailmas omandab korruptsioon soolise mõõtme – seda nähtust nimetatakse inglise keeles sextortioniks ehk seksuaalseks väljapressimiseks. TI viis esmakordselt läbi uuringu, et aru saada probleemi tõsidusest ja tulemus ei ole ilus. Loe lähemalt siin

 

Tubakalobi ja salavedu

Bathi ülikooli hinnangul on 60-70% sigarettide salaveo toodangust tubakafirmade enda ladudest. Kuidas on tubakaäride lobi salaveoga seotud, loe lähemalt TI blogist ja raportist OCCRP kodulehel.
 

Teised korruptsioonist

 

Filmisoovitus! Kuidas on seotud film „Wall Streeti hunt“ ja Malaisia arengupank 1MBD? Korruptsiooniskandaalist valmis dokumentaalfilm nimega „Kleptokraadid“, mida saab aprilli keskpaigani järele vaadata ETV2 veebis.
 

Kuulamissoovitus! Äripäeva raadios arutlevad toimingupiirangu üle advokaadibüroo Lextali vandeadvokaadid Oliver Nääs ja Kristi Rande ning justiitsminister Raivo Aeg. Nii Nääs kui Rande seisukoht on, et toimingupiirangu rikkumine tuleks dekriminaliseerida, sest see devalveerib karistusõigust. Justiitsminister sellega nõus ei ole. Kuula järgi siin.
 

Justiitsministeerium kutsub esitama pakkumisi ülikoolide ettevõtluserialade analüüsimiseks ja selleks, kuidas on neis käsitletud ärieetika, korruptsiooni ja majandusalaseid süütegusid puudutavaid teemasid. Pakkumusi oodatakse 10. aprillini. Loe lähemalt siin.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Rootsi ja Eesti finantsinspektsioonide ühisuurimise käigus leiti, et Swedbankil on Balti riikides olnud suuri vajakajäämisi rahapesu tõkestamise reeglite täitmisel. Rootsi inspektsioon otsustas teha Swedbank ABle hoiatus ning pangale määratakse 360 miljoni euro suurune trahv. Loe uudist ajalehes Postimees ning analüüsi ajalehes Eesti Ekspress. Advokaadibüroo Clifford Chance’i raport Swedbanki kohta on kättesaadav siin. TI ühisavaldust ühingutega Eestist, Lätist, Leedust ja Rootsist loe siin.
Väikeste riigihangete koostamine võib minna lihtsamaks. Loe lähemalt Äripäevas
Oluline ärikorruptsiooni pretsedent endise Rimi projektijuhti kohta tehtud kohtuotsuses: ettevõte saab töötaja lojaalsuskohustuse rikkumise tõttu olla kannatanu ning seeläbi õiguse esitada kahjunõuded mh töötajale altkäemaksu pakkunud hankijate vastu. Loe lähemalt Äripäevas.

 

Mujalt maailmast

 

Slovakkia valimised võitis korruptsioonivastane erakond. ERR, 01.03.2020
 
Malaysia's anti-corruption chief who investigated 1MDB resigns. AlJazeera, 06.03.2020
 
As Poland’s government punishes judges, corruption is rising. The Economist, 22.03.2020

 

Belarus Detains Journalist Who Exposed Corruption. Sandrine Gagné-Acoulon, OCCRP, 30.03.2020