Juuni 2020

Mõnusalt suvise juuni jooksul sai KVE maha pidada põneva üldkoosoleku, valida uue juhatuse, pidada vihjeandmise päeva ning isegi koolituse läbi viia.

KVE uudised

Tänavusel üldkoosolekul märkisime ära ja plaanisime 20 tegevusaasta tähistamisi, mõtlesime koos tehtule ning valisime uue juhatuse. Volitused lõppesid KVE pikaaegsel juhil Erkka Jaakkolal. Aitäh ühingu visiooni ning läbipaistvusega juhtimise eest!

Steven-Hristo Evestusel jätkusid esimese ametiaja volitused ning uueks ametiajaks valiti tagasi liikmed Piret Kustasson ja Elsa Leiten. Neljandaks juhatuse liikmeks valiti ühingu üks asutajaliikmeid ja viimati 2007.-2008. aastal juhatuses teeninud Agu Laius. Juhatuse esimeheks valis juhatus endise riigiprokuröri Steven-Hristo Evestuse.
Loe juurde kodulehelt ja Facebookist.

 

Ühing Korruptsioonivaba Eesti saatis 9. juunil Riigikogu liikmetele märgukirja, kus kutsus üles erakondade rahastamise järelevalve komisjoni likvideerimise eelnõud enne edasist menetlemist süvitsi analüüsima.

"Oleme Eestis vaeva näinud selle nimel, et meie õigusloome oleks läbipaistev ja arusaadav ning ei toimuks üleliigset seaduste tootmist. Seetõttu teemegi KVE poolt ettepaneku aeg maha võtta ja tagada, et eelnõu sisu ja mõju leiaksid väärilist analüüsimist ning vajadusel kohendamist. Olukord, kus on mh õhus küsimus eelnõu põhiseaduslikkusest, annab kogu protsessile kiirustamise ja hooletuse maigu, mis ei saa seadusandja usaldusväärsusele hästi mõjuda," ütles tegevjuht Carina Paju. Loe märgukirja täies mahus kodulehelt.
Riigikogu otsustas eelnõu menetlemist jätkata sügisel. Loe juurde ERRist.

 

Samal ajal, kui meie pühi peame, peetakse 23. juunil üle maailma rahvusvahelist vihjeandmise päeva.

Tunnustame kõiki neid inimesi, kes surve, hirmu ja arvamuste kiuste on järginud südametunnistust ning tähelepanu juhtinud väärkäitumisele. Vihjeandmine pole lihtne, mistõttu on igati tunnustamist väärt ka need organisatsioonid, kes näevad vaeva selle nimel, et teavitamine oleks ohutu ning vihjeandjad tagakiusamise eest kaitstud. Nii liigume koos ausama ja läbipaistvama ühiskonna poole.
Loe täpsemalt, miks vihjeandjad olulised on, TI blogist.
WIN avaldas vihjeandmise päeva puhul ELi direktiivi ülevõtmist jälgiva polimeetri, millega saab tutvuda siin.

 

Alustasime enda jaoks millegi hoopis teistsugusega - arutlesime Tallinna ülikooli avaliku juhtimise dotsendi ja Sisekaitseakadeemia politseiteooria professori Priit Suvega Facebooki videolindil sellest, kuidas on 30 aastaga politseist saanud üks kõige enam usaldatud insitutsioone Eestis.

Vaata arutelu Facebookis. Kuidas selline formaat teile meeldib, hea kaasmõtleja? Anna meile teada, mis teemasid tulevikus veel käsitleda võiksime!

 

Juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus viis läbi korruptsiooniteemalise koolituse MTÜs Mondo.

Oli igati põnev, mitmekesine ja eluline arutelu nii erakordsetest juhtudest kui igapäevastest eetilistest dilemmadest. Vaata meie Facebookist lisa.

 

 

Transparency International (TI)

 

Kes on need professionaalid, kes majanduskuritegusid kriisi ajal „puhtaks“ pesevad?

TI-l valmis analüüs – loe teabekeskusest.

 

Eesti eurosaadikutest on huvirühmadega kohtumisi avaldanud vaid Andrus Ansip, Marina Kaljurand ja Yana Toom, kes on aasta jooksul registreerinud kokku 128 kohtumist.

TI EU rakendus Integrity Watch sai täiendust ning lisaks komisjoni liikmetele on rakenduses nüüd ka parlamendiliikmete kohtumised. Viimase aasta jooksul on kohtumisi avalikustanud vaid 37% saadikutest ehk 259 704-st. Uuri rakendust lähemalt siin ja loe analüüsi TI EU kodulehel.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Ehkki kõigi parlamendierakondade esindajad kinnitavad kui ühest suust, et peavad oluliseks parteide rahaasjade ajamist selgelt ja läbipaistvalt, on parim tagatis siiski aina tõhusamaks muutunud kontroll erakondade rahaasjade üle. Loe Postimehest.
Riigikohus otsustas, et Keskerakond peab tagastama 110 100 eurot keelatud annetust. Loe Postimehest.
ERJK esimees aastatel 2010-2018 Ardo Ojasalu selgitas kolme põhjust, miks ERJK on olnud edukas. Loe ERRist.
Tallinna ringkonnakohus mõistis Kalev Kallo altkäemaksu võtmisele ja andmisele kaasa aitamises, altkäemaksu vahendamises ja keelatud annetuse tegemise episoodis täielikult süüdi. Vello Kunmani tunnistas ringkonnakohus süüdi altkäemaksu andmises. Loe ringkonnakohtu otsust ERRist.
Pärnu linnavolikogu Isamaa fraktsiooni pikaaegne liige Ago Kalmer mõisteti süüdi omastamises suures ulatuses, dokumendi võltsimises ja võltsitud dokumendi kasutamises. Loe ERRist.
Kohus mõistis korruptsioonis süüdistatud Jõhvi poliitiku Niina Neglasoni ja haiglajuht Tiiu Sepa õigeks. Loe Põhjarannikust.
SEB sai rahapesu tõkestamise reeglite rikkumise eest 97 miljonit eurot trahvi. Loe Äripäevast.
Peaprokurör Andres Parmas ütles Äripäeva raadiosaates „Äripäeva fookuses“, et koroonatoetustega kaasneb korruptsioonioht. Loe Äripäevast.

 

 

Mujalt maailmast

„Rifaat al-Assad: Syrian President's uncle jailed in France for money laundering“ BBC News, 17.06.2020
 
„The Climate-Corruption Connection“ Campbell Erickson, Harvard Political Review, 18.06.2020
 
„The Rise of Strategic Corruption“ Philip Zelikow, Eric Edelman, Kristofer Harrison, Celeste Ward Gventer, Foreign Affairs,  July/August 2020