Jaanuar 2021

Kuigi lootsime, et 2021. aasta algab rahumeelsemalt ja tavapärasemalt kui 2020, ei saa öelda, et jaanuar selle osas väga paljutõotavaks kujunes. Seekordses uudiskirjas saamegi rääkida valitsuse vahetumiseni viinud korruptsiooniskandaalist, poliitilise korruptsiooni väljajuurimise lubadustest, eliitvaktsineeritutest ja meie uuest „Aita muuta!“ kampaaniast.

KVE uudised

Alustasime kampaaniat „Aita muuta!“, mille eesmärk on noortele tutvustada vihjeandmise olemust, julgustada murest teavitama ning kaitsta neid, kes julgevad teavitada.

Elu on vahel huvitavam kui film. Siin oled sa ise oma elu kangelane ja saad seda muuta. Kui märkad probleemi, räägi sellest. Kuidas muidu oskaksid teised probleemi näha, veel vähem seda lahendada? Vaata animatsiooni Facebookis ja Youtube’s.
Miks on vihjeandmine üldse oluline? Vaata, mida arvab näitleja ja psühholoog Rita Rätsepp, videost.
Milline vihjeandja oled Sina? Lõbusa testi abil saad teada, milline multikategelasest vihjeandja Sa oled. Tee ja jaga teistegagi!

 

Avaliku sektori korruptsiooni mõõtvas korruptsioonitaju indeksis (CPI) on Eesti aastaga tõusnud vaid punkti võrra, jagades 75 punktiga 17. kohta Islandiga.

Ükski riik, sh indeksi tipus pole korruptsioonist täielikult vaba. Küll aga tuleb küsida, mis on need põhimõttelised erinevused, miks näiteks Soome on Eestist 10 ning Taani 13 punkti ees. Ka meie valitsuse eesmärk peab olema tippu jõuda ning jõuliselt sinna jõudmiseks tegutseda.
Koroonakriisi ajal peame kindlasti tähelepanu pöörama ka tervishoiu sektorile. Nüüd, kus vaktsiin on jõudnud turule, on avalikkuse ette jõudnud mitmed juhtumeid sellest, kuidas vaktsiine vaktsineerimiskava eirates kõrvalistele inimestele pakutakse. Tutvused ei tohi meie ühiskonnas kokku lepitud prioriteete kuidagi üles kaaluda.
Loe lähemalt kodulehel. KVE tegevjuht Carina Paju käis tulemustest rääkimas Kuku raadios ja Äripäeva hommikuprogrammis.

 

Et eelmise valitsuse tagasiastumise üheks põhjuseks oli korruptsiooniskandaal, saatsime koalitsiooniläbirääkijatele viis soovitust, kuidas poliitilise korruptsiooni vastu võidelda.

Soovitasime tugevdada erakondade rahastamise järelevalve komisjoni, vastu võtta ministrite ja nende nõunike huvide konflikti vältimise juhised, lobistidega suhtlemise hea tava, hinnata kriisimeetmeid ja antavaid toetusi ning üle vaadata ja kinnitada korruptsioonivastane tegevuskava 2021-2025. Miks just need, loe meie kodulehelt.
Poliitilise korruptsiooni normaliseerimise ohust ning väljapääsudest rääkis KVE juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus „Otse Postimehest“, „Uudis+“ ning „Esimene stuudio“ saadetes.
Poliitiliste MTÜde reguleerimise hägusest ja ohtudest käis koos Vabaühenduste Liidu juhatajaga „Uudis+“ saates rääkimas KVE tegevjuht, kellel avanes võimalus poliitilise korruptsiooni teemat laiemalt avada Äripäeva „Poliitikute töölaud“ ning „AK. Nädal“ saadetes.

 

Avalik huvi, omakasu ja vaktsineerimine pandeemiaajastul.

„Öeldakse ju, et kriisid mitte ainult ei kasvata iseloomu, vaid ka paljastavad selle olemuse,“ kirjutab ühingu liige ja avaliku sektori siseaudiitor Elsa Leiten Õhtulehes. On oluline, et seisaksime avaliku huvi eest. Mis aga on avalik huvi – termin, mida pole seadusteski lahti seletatud?
„Avalik huvi ei ole enamuse huvi. Avalikus ametis inimeste raskused edendada avalikku hüve on meid toonud tänasesse päeva,“ arutleb Eesti Päevalehes KVE liige ja TalTechi ärikorralduse instituudi vanemlektor Aive Pevkur.

 

Nüüdsest on KVE "Vihjeandmise mehhanism ettevõttes. Tööriistakast" kättesaadav ka vene keeles.

Aktiivsete Kodanike Fondi toel on valminud tööriistakastist täies mahus tõlge, mille abil saavad nii väikesed kui suured, riigiosalusega kui eraettevõtted üles seada, hinnata ning täiustada oma vihjeandmise meetmeid. Väljaandes olevaid teadmisi saab kasutada selleks, et pettused jõuaksid võimalikult varakult päevavalgele ning teavitajad nähtust turvaliselt teada saaksid anda - nii on meie kõigi huvid, kuid eriti ettevõtte vara kaitstud. Vaata kodulehel.

 

Lõime kaasa taskuhäälingu "Digital Government" uues osas.

Saatejuht Federico Plantera, KVE tegevjuht Carina Paju ning E-Governance Academy programmijuht Kristina Reinsalu arutlesid selle üle, kuidas digitaalsete tööriistade abil korruptsiooniga võidelda. Mida arenenum riik ja ühiskond, seda kavalamad peavad olema kurjategijad - samasugune on lugu korruptsiooni puhul. Kuula arutelu järgi siin.

 

Kaasav eelarvestamine sai jaanuaris hoo sisse kolmes koolis.

Pandeemia kiuste saime nii füüsiliselt kui elektrooniliselt ära korraldatud töötoad ja ideekorjed enamikes projektis osalevates koolides. Õpilased ja ideed on äärmiselt eriilmelised, mis teeb protsessi väga põnevaks.
Sissejuhatuseks arutasime näiteks Rahumäe kooli kuuendate klassidega, mis on demokraatia. Keeruline küsimus, eks? Mida õpilased vastasid, näed meie Facebookis.
Rapla Gümnaasiumis viisime kõikide lendudega läbi ideekorje, millest tuli välja nii mõnigi väike probleem, mida saab väga kiirelt lahendada, kuid enamasti ikka need, millest kaasava eelarvestamise käigus ägeda projekti saab luua. Milliseid ideid õpilased välja pakkusid, vaata siit.
Keeni põhikoolis viisime ideekorje läbi kogu põhikooliga, kusjuures 1.-4. klassid kuulsid alles esimest korda sellist sõna nagu demokraatia. Oli põnev kohe seda praktikas järgi proovida! Lühidalt saab sellest lugeda ka Otepää Teatajas (lk 5).

 

Transparency International (TI)

Korruptsioonitaju indeksist leiab kokku 180 riiki, kusjuures keskmine skoor 100 punkti arvestuses on vaid 43 punkti.

Kahe kolmandiku riikide tulemused jäävad alla 50 punkti, mis tähendab, et korruptsiooni ei suudeta adekvaatselt tõrjuda. Kõrgeima skoori saavutasid taas Taani ja Uus-Meremaa (88 punkti), kusjuures Soome, Šveits, Singapur ja Rootsi jagavad 85 punktiga 3. kohta. Vaata kõiki tulemusi TI kodulehelt.

 

Ükski riik pole saavutanud korruptsioonivabadust.

Top 25 riigi, sh Eesti arenguvõimalustest loe TI analüüsist.
Lääne-Euroopa ja Euroopa Liit on kõrgeima keskmise skooriga regioon maailmas, saavutades 66 punkti. Tutvu regionaalse analüüsiga TI kodulehel.

 

Idarindel muutusteta.

Valgevene saavutas CPI arvestuses 47 punkti – vaatamata riigis toimuvatele protestidele, valimispettustele ja Lukašenko jätkuvale võimul olekule. Siinkohal on oluline meeles hoida, et CPI mõõdab ekspertide ja äriringkondade taju ning seda tihti aasta-kahese hilinemisega. Loe juurde TI blogis.
Kumb võidab – Putin või Navalnõi? Loe TI ametlikku avaldust, mis Navalnõi arreteerimise hukka mõistab, kodulehel.

 

Mida ELi vihjeandjaid kaitsva direktiivi ülevõtmisel mitte teha? Hollandi näide pakub mõtteainet.

Loe TI kodulehelt.
 

Teised korruptsioonist

 

Valitsus kiitis heaks eelnõu, millega kehtestatakse ministrite poliitilistele nõunikele huvide deklareerimise kohustus. Loe lähemalt Justiitsministeeriumi pressiteatest.

 

Kes mäletab Ühtse Eesti suurkogu valimiskoole? Nii mõnegi jaoks võib olla tegu otsese õppematerjaliga. Relevantne eriti praegu! Vaata Youtube’st.

 

Venemaa opositsiooniliider Aleksei Navalnõi naases kodumaale, kus ta kohe arreteeriti. Proteste kannustas tagant nüüdseks 106 miljonit korda vaadatud dokumentaalfilm “Putini palee”, mida näeb Youtube’st.

 

Uudiseid ajakirjandusest

12. jaanuaril teavitasid Kaitsepolitseiamet ja Prokuratuur, et on Porto Francoga seotud kriminaalasjas esitanud kahtlustuse viiele inimesele ja Keskerakonnale. Nende viie inimese seas on Keskerakonna peasekretär Mihhail Korb, rahandusministri nõunik Kersti Kracht ja ärimees Hillar Teder, kusjuures viimased kaks on hetkel vahi all. Vaata ülevaatlikku saatelõiku ERRist.
Järgmiseks hommikuks oli teada, et peaminister astub tagasi ning temaga koos laguneb koalitsioon. Praeguseks on valitsuse moodustanud ja tööle asunud uus, Reformierakonna ja Keskerakonna juhitud valitsus. Et üks võimuerakondadest on korruptsioonikahtlustusega, pälvis järjepidevat tähelepanu, kirjutas ERR.
Uus koalitsioonilepe sisaldab nelja otseselt korruptsioonivastase võitlusega seotud tegevust. Üks nendest on seotud erakondade rahastamise järelevalve komisjoni tugevdamisega, kuid eraldi on ära märgitud poliitiliste MTÜde reguleerimine, kirjutas ERR. Peaminister Kaja Kallas selgitas seda ka esimeses Riigikogu infotunnis. Poliitiliste MTÜde reguleerimine pole aga nii lihtne ja selge, kui algselt paista võib. Miks nii, selgitas ERRis lahti Vabaühenduste Liidu huvikaitsejuht ja SALK nõukogu liige Alari Rammo.
Pandeemiaaegne uudissõna: eliitvaktsineeritu. Esimene riiklikku vaktsineerimiskava eirav lugu jõudis Virumaa Teataja ja Eesti Päevalehe vahendusel avalikkuse ette Rakvere haiglast, kus vaktsineeriti nõukogu liikmeid. Sellele järgnesid „Pealtnägija“ kaudu teated Valga haigla juhist, kes pakkus vaktsineerimist oma Rotary klubi liikmetele ning Eesti Päevalehe lugu Sotsiaalministeeriumi kantsleri ja PERHi nõukogu liikme Marika Priske vaktsineerimisest. Eesti Päevalehe ajakirjanikud paljastasid ka, kuidas Vene diplomaat juba teise kaitsesüsti sai. Loodame, et sellised lood heidutavad sarnaste olukordade kordumist ning vaktsineerimiskava edaspidi austatakse.
Miks ei saa politsei kõiki asju läbipaistvalt ja avalikult osta? Siseministeerium kontrollis politsei kinniseid erihankeid ja polnud leituga rahul. Miks, loe Eesti Päevalehest.
 

Mujalt maailmast

Former Algeria premiers back on trial for corruption. Arab News, 09.01.2021
Romanian president approves corruption investigation against former PM. Reuters, 13.01.2021
South Korea's top court upholds former leader Park Geun-hye's 20-year prison sentence. Jake Kwon and Julia Hollingsworth, CNN, 14.01.2021