Jaanuar 2019

29. jaanuaril avaldas Transparency International korruptsioonitaju indeksi – ning paljudele üllatuseks on Eesti oma kohta pingereas taas parandanud. Miks ja kuidas nii, uurime lähemalt uudiskirjas.

KVE uudised

Eesti paigutub korruptsioonitaju indeksi pingereas 73 punktiga koos Iirimaa ja Jaapaniga 18. kohale, tõustes võrreldes eelmise aastaga järjestuses kolme koha võrra.

Mida teha, et veel paremaks saada? Meie arvame, et ellu tuleb viia muudatusi, mis suurendavad otsuste tegemise ja seadusloome läbipaistvust, hoiavad erahuvid avalikust võimust lahus - nagu kindlate lobireeglite sätestamine, nn pöördukse efekti reguleerimine ning vilepuhujate laiem kaitse. Loe kogu pressiteadet siin. Korruptsioonitaju indeksist kutsuti meid rääkima Kukus, Tallinna TVs, PBKs. Lisaks ilmusid paljud veebiuudised.

 

Kutsume noori valimisi vaatlema!

Vabaühendus Korruptsioonivaba Eesti (KVE) kutsub kõiki noori osalema Riigikogu valimiste vaatleja programmis, mille käigus saavad osalejad võimaluse vaadelda 21.-27. veebruari eelhääletuse ning 3. märtsi valimispäeva korrapärasust üle Eesti. Lisainfo siin.

 

9. jaanuaril korraldasime ärieetika teemalise seminari „Business Integrity and Whistleblowing“.

Täissaalile rääkisid oma kogemusest OECD korruptsioonivastase üksuse analüütik Claire Leger ja Cargoteci eetika ja vastavuskontrolli asepresident. Sisukast seminarist inspireerituna kirjutasime vilepuhumisest pikemalt Äripäevas.
 

 

Transparency International (TI)

Kindlasti oli rahvusvahelise liikumise tippsündmuseks jaanuarikuus korruptsioonitaju indeksi avalikustamine. Üldiselt ei näita korruptsioonitaju indeks maailmas palju head: 180 riigist said kaks kolmandikku alla 50 punkti. Keskmine tulemus on sel aastal vaid 43 punkti. Esimest korda on esikahekümne seast välja jäänud USA ning halvenenud on seis nõrgenenud demokraatiaga riikides nagu Ungari ja Türgi. Kõiki tulemusi vaata TI kodulehelt.

 

Korruptsioonitaseme kehvast seisust ja selle seosest demokraatiaga loe siit.

 

Mis on korruptsioonitaju indeks ja millised olid 2018. aasta tulemused? Vaata videot siin.
Kuidas korruptsioonitaju indeksit koostatakse? Vaata videot siin.

Teised korruptsioonist

 

Kohaliku omavalitsuse korralduse seadus sai korruptsiooni ennetamiseks täpsustusi

Muudatused aitavad ennetada nt volikogu liikmete huvide konfliktist tekkivaid korruptsiooniohte ning sätestavad revisjonikomisjoni liikmete keelu kuuluda KOVi hallatavate asutuste juhatusse, tegevjuhi ametisse jms. Jaanuari lõpus võeti seadus Riigikogus vastu – lõppteksti ja seletuskirjadega saab tutvuda siin.

 

Korruptsiooni ennetamine haridussektoris

Haridus- ja Teadusministeeriumi välishindamise järel said valmis juhised korruptsiooni ennetamiseks Haridus- ja Teadusministeeriumi allasutustes ja juhised korruptsiooni ennetamiseks õppeasutustes. Juhendmaterjalidega saab tutvuda ministeeriumi kodulehe all paremas osas

 

Euroopa korruptsioonivastaste võrgustike tegevuse prioriteedid 

Euroopa Partnerid Korruptsioonivastases võitluses (EPAC) ja ELi korruptsioonivastane kontaktpunktide võrgustik (EACN), mille asepresident on 2017. aastast Mati Ombler (korruptsioonikuritegude büroo juht), võtsid eelmisel aastal vastu Pannonia deklaratsiooni, millega saab eesti keeles tutvuda PPA kodulehel.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Nädalal, mil Euroopa Parlament võttis vastu otsuse, et parlamendisaadikud peavad nüüdsest kohtumisi lobistidega kohustuslikus korras registreerima, avaldas Eesti Päevaleht esimese loo Eestis toimuvast relvatööstuse lobist.
 
Viimastel jaanuari nädalatel alustasid tööd Valimiste valvurid, kellele saavad kõik teada anda valimiste kampaania hea tava rikkumistest. Esimese nädala sotsiaalmeedias ja üle Läti piiri toimunu võttis Terevisioonis kokku Andrei Liimets.
 
ETV saade Pealtnägija tuli välja kaheosalise dokumentaaliga Edgar Savisaare elust poliitikas (osa I ja II). Otsekoheste ja paljastavate kaadrite järel avaldas Eesti Ekspress intervjuu nüüdseks prokuratuuriga koostööd tegeva, Keskerakonna endise reklaamiguru Paavo Pettaiga. Samal ajal kirjutas ERR, et kohus kaalub Alexander Kofkini kriminaalmenetluse lõpetamist

 

Mujalt maailmast

UK drops out of top 10 in global anti-corruption rankings. Caroline Binham, Financial Times, 29.01.2019
Can corruption kill democracy? Bertrand Venard, the Conversation, 29.01.2019