Detsember 2020

Head uut! Vaatame veel viimast korda tagasi 2020. aastale ning seame juba uusi plaane.

KVE uudised

2020. aasta korruptsioonivastase teo auhinna pälvisid Remo Perli ja Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA spordikorruptsiooni temaatika kui uue korruptsioonivastase valdkonna sisustamise, päevakorda toomise ja tõhusa edendamise eest.

„Sel aastal tunnustame neid, kes on Eesti korruptsioonivastases tegevuses edukalt tegelenud spordikorruptsiooni temaatikaga. Sport puudutab meid kõiki - et viimastel aastatel murdmaasuusatamise dopinguskandaalide tõttu kahjuks ka negatiivselt, on väga positiivne, et spordikorruptsiooni vastu nii innukalt tegutsetakse," ütles Korruptsioonivaba Eesti juhatuse esimees Steven-Hristo Evestus 9. detsembril toimunud korruptsioonivastase teo auhinna üleandmisel.
Loe lähemalt KVE kodulehelt.

Mida ootame 2021. aastalt?

Kuigi 2020 oli üks omapärane aasta, oli see KVE jaoks igati teguderohke, kohanema sundiv ja edasiviiv. Näiteks:

- 27. aprillil sai ühing 20-aastaseks, mille märkisime ära hilise sünnipäevapeokese ja mälestusteraamatu avaldamisega.

- Alustasime Eestis esmakordselt kaasava eelarvestamise projekti koolides. Algse kahe kooli asemel on osalejaid neli - õpilased Rapla gümnaasiumis, Keeni põhikoolis, Tartu Annelinna Gümnaasiumis ja Rahumäe põhikoolis jõuavad ideede esitamise ja hääletamiseni juba peagi.

- Saime riigihangete läbipaistvust suurendava rakendusega rahvusvahelise valuutafondi (IMF) korruptsioonivastase ideekorje 8 parema hulka, arendasime Openeri beetaversiooniks ja viisime läbi esimesed annetamistalgud.

Peale käimasolevate projektide ootame 2021. aastalt kahe olulise teema lahendamist:

- Et valitsus võtaks vastu täidesaatva võimu lobistidega suhtlemise hea tava ning et neid vabatahtlikke printsiipe läbipaistvuse tagamiseks rakendataks. Ootame ka Riigikogult konkreetseid samme lobitöö läbipaistvuse edendamiseks.

- Et aasta lõpuks saaks vastu võetud teavitaja kaitse seadus, nagu seda nõuab ELi direktiiv.

Õnneks on mõlemad teemablokid – ja rohkelt teisi olulisi tegevusi – kõik kirjas riiklikus korruptsioonivastases tegevuskavas aastateks 2021-2025. Meie näeme aga kindlasti vajadust ambitsioonikama poliitilise visiooni järele. Miks nii, loe meie kommentaarist ERRile.

Eesti kaitsevaldkonna korruptsiooniriskide süsteemse maandamisega tuleb veel tegeleda.

Korruptsioonivastasel päeval avaldas Transparency Internationali kaitse- ja julgeoleku ühing riigi kaitsevaldkonna aususe indeksi (Government Defence Integrity Index ehk GDI) tulemused, kus esimest korda hinnati ka Eestit. Kokku 212 indikaatori põhjal sai Eesti tulemuseks 58 punkti 100-st, saavutades hindeks C ehk keskmise riskiga kategooria.
Kesk- ja Ida-Euroopa arvestuses on Eesti keskpärane. Sama hinde said näiteks Gruusia, Leedu, Poola ja Põhja-Makedoonia. Regioonis saavutas kõige parema tulemuse ehk hinde B aga Läti. Loe lähemalt meie kodulehel.

Detsembris leidis aset juba tavapärane, kuid aasta-aastalt ikka skandaalsem katuserahade jagamine.

Oleme endiselt olukorras, kus omatahtsi raha jagamine on soositum kui läbimõeldud, läbipaistev ja suutlike ühenduste toetamine. Loe KVE seisukohta kodulehel, kuula järgi Kuku intervjuu ja vaata Reporteri saatelõiku.

 

Transparency International (TI)

 

Korruptsioonivastase päeva puhul võttis TI kokku soovitused 2021. aastal esimest korda toimuvale ÜRO Peaassamblee korruptsioonivastasele erakorralisele istungjärgule.

Kuidas liigub maailm koroonapandeemiast edasi? TI pakub välja kolm olulist sammu: ettevõtete omanike läbipaistvuse tagamine; õigusemõistmine karistamatuse asemel; ja varastatud varade tagasisaamine. Loe lähemalt TI kodulehelt.

Eesti 2020. aasta keskmine temperatuur oli 8,4 kraadi, purustades kõik eelnevad rekordid. Globaalne kliimasoojenemine on nüüd ka meie jaoks märgatav probleem.

Korruptsioon on tõsine ja keskne progressi takistav tegur. Mida saavad riigid ja rahvusvahelised organisatsioonid teha, loe TI kodulehelt või telli endale selleteemaline uudiskiri.

USA Kaitseministeeriumi uue aasta eelarves sisalduvad olulised ja põhjapanevad muudatused riigi rahapesuvastase poliitika parendamiseks.

Mis on selles olulist, loe TI kodulehelt.
 

Teised korruptsioonist

 

Moskva dopingulabori endise juhi ja vihjeandja Grigori Rodtšenkovi raamat "Võit või surm: Venemaa salajane dopinguprogramm“ tunnistati briti spordiraamatute konkursil aasta parimaks, vahendab ERR. Rodtšenkovi ülestunnistusest sündis ka dokumentaalfilm "Ikarus", mis võitis 2017. aastal Oscari. Soovitatud on nii raamat kui film!

 

Miks spordis sohki tehakse ja kuidas spordipettuste vastu võidelda? Sellest kirjutab korruptsioonivastase teo pälvija Remo Perli ajakirja „Liikumine ja Sport“ viimases numbris lk 56-64.

 

Kas globaalsetest Magnitski sanktsioonide programmist on olnud kasu? 2017. aastast on USA sanktsioneerinud üle 150 inimõigusi räigelt rikkunud inimest, kusjuures ka Eestis on sanktsioone rakendatud. Loe mõjust lähemalt GABis.

 

Korruptsiooni käsitletakse tihti kui otseste ohvriteta kuritegu. USA kohtus loodi aga huvitav pretsedent, mille järgi tunnistati ühe juriidilise isiku osanikud teise juriidilise isiku toime pandud korruptsioonikuriteo ohvriks. Juhtumi seletab GABis lahti Richard Messick

 

OCCRP 2020. aasta organiseeritud kuritegevuse ja korruptsiooni inimeseks valiti Brasiilia president Jair Bolsonaro. Irooniliselt võitis Bolsonaro valimised just korruptsioonivastase platvormiga, kuid on seni end ümbritsenud korruptiivsete inimeste ja skeemidega. Loe Bolsonarost ja teistest kandidaatidest lähemalt OCCRP kodulehelt.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Korruptsioonivastase päeva puhul pööras PPA korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler tähelepanu korruptsioonile meditsiini valdkonnas. Kui suur on tavaline altkäemaksu taks hangetes, loe artiklist Eesti Päevalehes.
Vastavalt GRECO soovitustele plaanitakse keelata ministrite siirdumine aasta jooksul pärast ametist lahkumist mõne oma valdkonna ettevõtte või organisatsiooni juhtkonda. Samas aga saab ka edaspidi lobistada mõnd oma valdkonna ettevõtet vabalt nõuniku või keskastmejuhina. Justiitsministeeriumi eelnõu kohta loe pikemalt ERRist.
KVE liige Agu Laius vaatab ERRis ilmunud artiklis aega, mil vabaühendustesse suhtuti umbusklikult, ning toob välja põhjused, miks vaatamata eetiliste väärtuste justkui oma olemusse kodeeritusele tuleb vabaühendustel eetikakoodeksit uuendada.
Pärnu linnas toimunud spordikeskuse juhi valimine ning keskuse liigutamine teise abilinnapea vastutusalasse tekitasid kahtlusi, et tegemist oli huvide konflikti vältimiseks loodud skeemiga. KVE kommenteeris Pärnu Postimehele, et juriidiliselt pole midagi ette heita, kuid avalikku õiglustunnet otsuste läbipaistmatus aga riivas.
 

Mujalt maailmast

How a C.I.A. Coverup Targeted a Whistle-blower. Ronan Farrow, the New Yorker, 30.10.2020
The Price of Blowing the Whistle. Will Neal, OCCRP, 03.12.2020
Austria: Former finance minister Grasser jailed for corruption. BBC News, 04.12.2020
Why Biden Needs to Confront Corruption. Alexandra Wrage, Michelle D. Gavin, the Foreign Policy, 22.12.2020