August 2015

Ühingu uudised

Kohtumine Jaapani eksperdiga

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti kohtus 17. augustil Doshisha ülikooli professori Eiji Oyamadaga. Lisaks üldisele arutelule kahe riigi korruptsioonitasemest, vaadeldi eraldi korruptsioonivastase võimekuse uuringut ning millised on selle läbiviimise kasutegurid Jaapanis.

Uudist saab lugeda siit.

 

"Omade" eelistamiseni viib teadmatus ja vähene haldussuutlikkus

4. augustil kirjutas Joosep Värk Eesti Päevalehes, kuidas omavalitsustes palkavad võimulolijad tööle endaga seotud inimesi ning hankeid võidavad lähedased. Ühing avaldas arvamust, et alati ei ole tegemist teadliku väärkäitumisega, vaid endale lähedaste inimeste eelistamiseni viib teadmatus regulatsioonidest ning vähene haldussuutlikkus. Loe täispikka lugu siit

 

Transparency Internationalist

Eksportides korruptsiooni

1997. aastal vastuvõetud OECD altkäemaksuvastane konventsioon nõuab, et iga sellega liitunud riik selgitaks oma elanikele ja ettevõtetele, et välismaal altkäemaksu pakkumine on kuritegu. Konventsiooni peetakse "korruptsiooni ekspordi" tõkestamisel peamiseks vahendiks, sest 41 konventsiooniga ühinenud riiki moodustavad umbers 2/3 globaalsest ekspordist. TI koostab igal aastal raporti sellest, kuidas konventsiooniga liitunud riigid nõudeid rakendavad. Eesti kohta ütleb raport, et konventsiooni sisuliselt ei rakendata. Loe raportit siit.

Teised korruptsioonist

Pronksi valatud vilepuhujad

Berliinis Alexanderplatzil avati Chelsea Manningu, Julian Assange'i ja Edward Snowdeni elusuuruses kujud. "Skulptuurid kujutavad kolme meie aja kangelast, kes on tõe nimel oma vabadusest ilma jäänud," iseloomustas oma tööd Itaalia skulptor Davide Dormino. Kujudega tuletatakse meelde sõna- ning infovabaduse olulisust. Loe edasi siit.