Korruptsiooni mõistetakse kui usalduse ja mõjuvõimu erahuvides ärakasutamist. Justiitsministeeriumi uuringute ja korruptsioonikuritegude büroo statistika põhjal saab öelda, et paljud omavalitsused ei tegele aktiivselt korruptsiooniriskidega – kas ei nähta selleks vajadust või puudub teadmine, kuidas seda teha. Sisekontrolöre, revidente ja siseaudiitoreid on tööl ligikaudu veerandis omavalitsustest. Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo kõigist alustatud ja prokuratuuri saadetud kriminaalasjadest on ligikaudu 40% seotud kohalike omavalitsuste või nende allasutustega. Nii on see olnud alates 2012. aastast.
Enesehindamise keskkond kohalikele omavalitsustele
www.kovriskid.ee
2019. aastal avaldas ühing kohalike omavalitsuste korruptsiooniriskide hindamise veebikeskkonda, mis on avatud kõigile Eesti kohalikele omavalitsustele. Küsimustiku eesmärgiks on aidata omavalitsusel hinnata ja tuvastada tegevuspraktikate korruptsiooniriskid ning analüüsida seniste meetmete piisavust. Rõhk on korruptsiooniriskidel laiemalt, mistõttu pole tegu vaid seadusest tulenevate kohustuste rakendamise hindamisega. Keskkond on loodud Justiitsministeeriumi ja Euroopa Nõukogu toel.
Videomaterjalid konverentsilt "Korruptsiooniriskid kohalikes omavalitsustes"
Kohalike omavalitsuste võimekuse tõstmiseks veab ühing 2019. aastal eest Euroopa Nõukogu rahastatud jätkuprojekti, mille raames toetame kohalikke omavalitsusi korruptsiooniriskide analüüsil ning ennetavate meetmete rakendamisel. Projekt sai avalöögi 30. aprilli konverentsiga "Korruptsiooniriskid kohalikes omavalitsustes", mis on ka järelevaadatav ning kasutatav õppematerjalidena.
-
Kätlin-Chris Kruusmaa (Justiitsministeerium): Korruptsiooniriski hindamine kohalikes omavalitsustes
-
Remo Perli (korruptsioonikuritegude büroo): Tüüpjuhtumid ja trendid
-
Lavly Perling (riigi peaprokurör): Prokuratuur korruptsioonivastases võitluses
-
Airi Mikli (Riigikontroll): Enesekontroll – korruptsiooniennetuse kiirabi
-
Alina Tatarenko (Euroopa Nõukogu hea valitsemistava ekspertiisikeskuse juht): Kohalike omavalitsuste eetika: Euroopa Nõukogu standardid ja kogemus
-
Ott Kasuri (Euroopa Nõukogu Kohalike ja Piirkondlike Omavalitsuste Kongressi (CLRAE) Eesti delegatsiooni liige, Harku vallavolikogu liige): CLRAE prioriteedid korruptsiooni ennetamise ja eetika alal
-
Korruptsioonivastane tegevus kohalike omavalitsuste silme läbi: probleemid ja praktikad. Tallinna LV korruptsioonivastase strateegia loomise protsessi tutvustab Norman Aas (Soraineni advokaadibüroo). Paneeldiskussioonis osalevad Teet Lill (Tartu vallavolikogu revisjonikomisjoni esimees), Ants Erm (Viimsi vallavolikogu revisjonikomisjoni esimees), Andres Laisk (Saue vallavanem) - moderaator Norman Aas.
Varasemast on ühingul ilmunud kohalikele omavalitsustele suunatud infomaterjalid enesekontrolli tõhustamiseks omavalitsuses:
- Korruptsiooni ennetamine kohalikus omavalitsuses (2012). Infomaterjalid on valminud koostöös ühingu partneritega Riigikontrollist, Politsei-ja Piirivalveametist, Kaitsepolitseiametist, Justiitsministeeriumist, Rahandusministeeriumist, Siseministeeriumist ja Eesti Linnade Liidust.
- Kohaliku omavalitsuse eetika tulemuskaart (2015), mis põhineb Euroopa Nõukogu hea valitsemistava keskuse tööriistal "Public Ethics Benchmarking".