Tagasi Kaja Kallase ideede juurde - komisjon tahab riigikogu hea tava saadikutele siduvaks muuta

Kunagi riigikogu eetikakoodeksi eest võidelnud Kaja Kallas võib rõõmustada - vaid neli aastat hiljem on riigikogus jõutud tagasi siduva eetikakoodeksi ehk hea tava ideeni.

"Korruptsioonivastane erikomisjon on jah tegelenud riigikogu liikme hea tava muutmise ettepanekutega ja seda kahel põhjusel," kinnitas erikomisjoni esimees Artur Talvik.

"Esiteks - paljude seisukohalt ei ole hea tava piisavalt siduv ja arvatakse, et see võiks sisaldada ka sanktsioone. Kaja Kallase poolt alustatud eetikakoodeksis olid sanktsioonid olemas, aga hilisem töögrupp, mis tegutses eelmise koosseisu lõpus, rookis need sealt välja," meenutas Talvik.

Teisest küljest on komisjonil hinge peal lobireeglid.

"Teine osa puudutab seadusloome läbipaistvust. Sellega seoses oli meil esmalt juttu lausa eraldi hea tava tegemine, aga nüüd leppisime, et täiendame olemasoleva hea tava teksti. See puudutab ennekõike n-ö lobireegleid. Juttu on olnud ka lobiregistri tegemisest, aga kahtlen, kas selline läbi läheb," sõnas saadik.

Talviku sõnul saadetakse ettepanekud uuel nädalal fraktsioonidele arutamiseks, hiljem vaadatakse neilt tulnud ettepanekud üle ja saadetakse täiendatud versioon riigikogu vanemate kogule.