Snowden kutsuti europarlamenti tunnistama. Kuidas, millal? Keegi ei tea!

Kuna seni pole välja mõeldud, kuidas võiks aasta vilepuhujat parimal moel küsitleda.

Eile hommikul vormistati europarlamendis ametlik kutse endisest USA rahvusliku julgeolekuagentuuri (NSA) kaastöötajast massijälgimisprogrammide paljastajaks saanud Edward Snowdenile EL-i esinduskogu ette tunnistama tulemiseks. Kuid saadikutel pole veel aimugi, kuidas seda nii korraldada, et asi untsu ei läheks. Välistatud pole isegi europarlamendi delegatsiooni saatmine Venemaale Snowdeni spetsiaalse ülekuulamise korraldamiseks.

Europarlamendi justiitsasjade ja kodanikuvabaduste komisjon sooviks Snowdenit küsitleda seoses raporti koostamisega, mis hindab tema paljastuste põhjal USA ja teiste luureagentuuride ilmsiks tulnud tegevuse mõju Euroopa kodanikele.

Juba kutse vormistamine pakkus parasjagu pingelisi olukordi, sest Briti konservatiividest eurosaadikud soovisid seda kõigiti viimase momendini vältida. Kuid ka peale vastava loa andmist Snowdeni ilumiseks parlamendi ette on palju küsimusi õhus.

Venemaal ajutiselt varjuv mees ei saa mõistagi füüsiliselt parlamendi ette ilmuda. Seega tuleb mõelda tehnoloogilistele lahendustele. Kuid tavaliselt aseainena kasutatav videolink ei tule kõne alla, sest sedasi võiks esinemise ajal Snowdeni tagaotsijad tema asukoha välja peilida.

Lahenduseks on pakutud eri variante, näiteks lihtsalt tema avalduse ärakuulamist. Või siis viivitusega küsimuste esitamist, kus Snowdenile saadetakse küsimus, millele ta vastab omalt poolt lindistatud seletusega.

Kuid viimaste osas on europarlamendis tekkinud ärevus. Kardetakse, et kui mehel lastakse lihtsalt kõne pidada, võidaks seda näiteks USA poolt vaadata kriminaalile kõnetooli pakkumisega ja eurosaadikud ei taha sellega riskida.

Justiits- ja kodanikuõiguste komisjonis massijälgimise raportit koostav Briti leiboristist eurosaadik Claude Moraes tõdes Eesti Päevalehe küsimusele vastates, et kindlasti ei taheta jätta muljet, et Snowdenil lastakse kriitikata oma seisukohti esitada. "Minu arvamuse järgi peaksid poliitiliste gruppide esindajad teda põhjalikult küsitleda saama. Näiteks kasvõi ses osas, miks ta just nii käitus ja ei käinud läbi neid samme, mida USA-s vilepuhujalt enne asjade avalikustamist eeldatakse. Me loodame ikka teha küsitlemise interaktiivseks," sõnas Moraes.

Raporti kaasautor, Euroopa konservatiivseid erakondi koondava rahvapartei fraktsiooni kuuluv Saksa kristlik demokraat Axel Voss lisas Eesti Päevalehele vastates, et Snowdeni esinemise juures tuleb arvestada laiemat pilti. "See pole üksnes meie asi, vaid võib selgelt mõjutada ka EL-i ja USA ning Suurbritannia vahelisi suhteid. USA-s nähakse teda ju kriminaalina ja seega võidakse meid süüdistada talle platvormi pakkumises, olgugi, et meie ei pea teda kriminaaliks," rääkis ta.

Voss rõhutas ka omalt poolt, et vestlus Snowdeniga peab olema vahetu, interaktiivne. "Me pigem kaaluksilme isegi komisjoni delegatsiooni saatmist Snowdeniga kohtuma. Salvestatud sõnumi kuulamist peaksin viimaseks võimaluseks," nentis eurosaadik.

Samas hakkab väga keerukate kohtumiste korraldamiseks aeg ümber saama. Parlamendil seisavad juba mais ees valimised, kogu töö peab hiljemalt veebruariks-märtsiks tehtud olema. Voss tunnistas, et põhimõttelselt on jäänud Snowdeni kuulamise teostamiseks ainult kuu aega. "Kõige hiljem peaks see aset leidma jaanauaris, me ei tohiks väga kaua sellega oodata. Kuid tõsi on, et asi on praegu veel väga lahtine."