Simson: poliitikuid ei peaks reklaami pärast demoniseerima

Kui IRL-i kuuluv riigikogu liige Jaak Aaviksoo leiab, et poliitreklaamile peaks kehtestama täpsemad reeglid, siis Keskerakonna esindaja Kadri Simsoni silmis pole selleks tarvidust.

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon palus prokuratuuril algatada kriminaalmenetlus seoses Tallinna linna eelarverahast Keskerakonna ja selle valimisnimekirjades kandideerinute valimisreklaami finantseerimisega 2013. aasta kohaliku omavalistuse volikogu valimistel.

Komisjonil on tõsine kahtlus selles, et avalikke rahalisi vahendeid on kasutatud konkreetsete ametiisikute enda huvides või ka nende poolt esindatavate erakondade huvides ehk tehtud linna raha eest isikureklaami.

Aaviksoo rääkis Vikerraadio saates "Reporteritund", et kui valimistel kandideerivate isikute paarikümneruutmeetrised plakatid ripuvad üleval munitsipaalrahadega, siis see ilmselt küsimusi tekitab, ning rahastamiskomisjoni tähelepanu juhtimine sellele on asjakohane.

"Meil on lihtsalt vaja kohtupraktikat, kust läheb lubatu ja lubamatu piir. /.../ Pigem need plakatid häirisid inimesi. Kõigile oli enam-vähem selge nagu K-kohukesegagi, et midagi on valesti. Ma arvan, et tuleb minna ja käia see kohtutee läbi - järgmistel valimistel oleme targemad. Väärtarvitusi on rohkemgi kui üksikud juhtumid, aga kuskilt peab alustama ja asjalik samm on tehtud. Seda pole üheski riigis juhtunud, et kunagi saaks poliitilise reklaamiga kõik asjad 100% korda. Oleme liiga kaua venitanud teema tõsiselt kättevõtmisega," lausus IRL-i esindaja.

Keskerakonna aseesimehe Kadri Simsoni silmis ei saa poliitikuid demoniseerida ja keelata kõikidel reklaamplakatitel esinemine.

Ta tõi näiteks poliitik Katrin Karisma, kes reklaamib liigeseid tugevdavaid tablette telereklaamides.

"Võiksime öelda, et Karisma korjab kogu aeg seeläbi, et ta on telereklaamis, rohkem hääli. See on sama hea, et me keelame kõik patud, mis on alkohol, tubakas ja poliitika," märkis Simson.

Keskerakonna liige selgitas, et üks plakat ei pruugi silma jääda, kui sellest mööda ei sõida või meedia seda ei võimenda. Tema silmis on erakondade rahastamise järelevalve komisjon välja noppinud vaid mõned näited, jättes teised tähelepanuta.

"Näiteks Juhan Partsi (IRL) majandusministriks oleku ajal toetati koduomanike liitu, kes tegi riigilt saadud raha eest otseposti, soovitades valida Urmas Reinsalu (IRL). See jõudis tuhandetesse postkastidesse, aga seda ometi ei nopitud välja. Nüüd komisjoni esimees, Reinsalu võitluskaaslane Ken-Marti Vaher (IRL) sellist juhtumit nagu ei märkakski. Otsusetegija subjektiivses võimes on see, mida ta soovib märgata," lausus Simson.

Ta lisas, et võimuerakonnad saavad teha positiivseid otsuseid ning ka Euroopa parlamendi eelvalimiste nädalal otsustas valitsuskoalitsioon tõsta lasteraha.

"Head uudised on alati head uudised ja neid soovivad otsustajad sättida olulistele päevadele. See on elementaarne, et kui sul on hea plaan, siis sa püüad seda ellu viia ajal, kui tähelepanu on suurem," tõdes Simson.