Prokuratuur kontrollib Slava Ukraini rahakasutust kriminaalmenetluses

09.05.2023

Riigiprokuratuur alustas teisipäeval kriminaalmenetlust, et uurida MTÜ Slava Ukraini Ukraina toetuseks kogutud raha kasutamist. Kriminaalmenetlust alustati omastamist käsitleva paragrahvi järgi.

Riigiprokurör Triinu Olev selgitas, et niipea kui ilmnesid esimesed viited võimalikule raha väärkasutamisele, hakkasid prokuratuur ja politsei analüüsima õiguskaitseasutusteni jõudvat infot.

"Oleme väljaspool kriminaalmenetlust lisaks ajakirjanduses avaldatule kogunud teavet ning olnud vahetus kontaktis ka Ukraina kolleegidega. Kogutud informatsiooni pinnalt on kriminaalmenetluse alustamine põhjendatud."

"Uurimist alustati omastamise paragrahvi järgi, kuid tegemist on esialgse hinnanguga, mis võib menetluse kestel muutuda. Hetkel kellelegi kahtlustust esitatud ei ole ning see, kas ja kellele on alust kahtlustus esitada, selgitab uurimine," ütles Olev.

Olevi sõnul võeti Ukraina kolleegidega nädalate eest ühendust Euroopa Liidu kriminaalõiguse koostöö ameti vahendusel ning käesoleva nädala esmaspäeval õnnestus Ukraina kolleegidega esimest korda sel teemal arutada.

"Omavahel võtsime aja, et arutada, kas on alust kriminaalmenetluse alustamiseks ning tänaseks oleme jõudnud sellisesse faasi, et see kogutud informatsioon koostöös politseiga annab selle aluse. /.../ Uurimine puudutab kuritegu, mis võidi toime panna Eestis ja see konkreetselt puudutab siinseid raha käsutusi," ütles prokurör.

Olev täpsustas ERR-ile, et menetlus on alustatud selles osas ja nende tegevuste kontrollimiseks, mis on toime pandud Eestis. "Karistusseadustiku paragrahv 201 sätestab kaks kuriteoalternatiivi, millest üks on isikule usaldatud võõra vara ebaseaduslikult kolmanda isiku kasuks pööramise eest vastutuse," lisas ta.

Kuna MTÜ Slava Ukraini tegevus on toimunud ka Ukraina territooriumil, siis asjaolude väljaselgitamisel saab oluline roll olema koostööl Ukraina õiguskaitseasutustega. Kriminaalmenetlust viib läbi keskkriminaalpolitsei ja juhib riigiprokuratuur.

ERR-ile teadaolevalt koguneb teisipäeva õhtul MTÜ Slava Ukraini nõukogu kujunenud olukorda arutama. Kuid nad teevad seda virtuaalselt.

Slava Ukraini eestvedaja Johanna-Maria Lehtme on varem ise kinnitanud, et ta pole annetustest isiklikku kasu saanud ning et ta on valmis ka MTÜ juhi kohalt taanduma. Teisipäeva pärastlõunal oli Lehtme telefon suunatud postkasti ja temalt kommentaari saada ei õnnestunud.

"Aktuaalsel kaameral" õnnestus Slava Ukraini juhi Johanna-Maria Lehtmega rääkida enne Eesti prokuratuuri teadet. Lehtme sõnul sai ta Ukrainas kriminaaluurimise alustamisest meedia vahendusel ning Ukraina võimud pole temaga uurimise algatamisega seoses ühendust võtnud.

Seni on Lehtme põhjendanud annetuste kandmist IC Constructioni arvele sellega, et Ukrainas nendega koostööd teinud MTÜ-d ei saanud esitada arveid. Samal seisukohal on ta ka nüüd.

"Meil on see isegi kirjalikult olemas, et MTÜ saab küsida ainult finantsilist abi ja arveid ei saa nad esitada ja sellepärast me kasutasimegi ettevõtet selle jaoks, et asju osta ja asju parandada," ütles Lehtme.

ERR on ka alates märtsist küsinud prokuratuurilt, kas nad algatavad menetluse, kuid siiani on prokuratuur olnud seisukohal, et see pole vajalik. Esmaspäeval selgus, et Ukraina prokuratuur alustas Slava Ukraini skandaaliga seoses kriminaalmenetlust.

Ukraina prokuratuur teatas Ukraina ringhäälingule, et riiklik juurdlusbüroo alustas kohtueelset uurimist 24. märtsil. Kriminaalmenetlust alustati kahe paragrahvi alusel: vara omastamine ning humanitaarabi ja heategevuslike annetuste kasutamine tulu saamise eesmärgil. Juhtumit uurib riiklik juurdlusbüroo, kuna asjasse on kaasatud ametnikud. Prokuratuur teostab järelevalvet.

Eestlaste annetustest tekkis firmale 250 000-eurone kasum

Aprillis tuli ilmsiks, et MTÜ Slava Ukraini kandis 1,5 miljonit eurot Eestist kogutud annetusi oma Ukraina koostööpartneri juhtidega seotud erafirmale IC Construction, millel on ilmselt fiktiivne omanik ja selle ainus tegevus oligi seotud Eesti MTÜ-ga. Ukraina ettevõtte eelmise aasta kasum oli 250 000 eurot.

Slava Ukraini nõukogu esimees Kristo Tohver on öelnud, et MTÜ ei teadnud, et IC Construction on neile kantud rahade pealt kasumit teeninud. Tohverile teadaolevalt pole Slava Ukraini eestvedaja Johanna-Maria Lehtme annetustest isiklikku kasu saanud. Seda on kinnitanud ka Lehtme ise, kes valiti märtsis toimunud valimistel Eesti 200 ridades riigikogusse. Eesti 200 juhtpoliitikud on nimetanud skandaali infooperatsiooniks.

MTÜ Slava Ukraini on ise rahakasutuse uurimiseks tellinud auditi.

Lehtme on ka öelnud, et on valmis vajadusel MTÜ juhi kohalt taanduma.

"Võin öelda Slava Ukraini kohta, et minu jaoks on kõige olulisem Slava Ukraini hea nimi ja maine, et saaksime endiselt Ukrainat toetada. Kui nõukogu või teine juhatuse liige Marika Priske arvavad, et mul on aeg lahkuda, siis mina panen organisatsiooni ettepoole igasugustest isiklikest huvidest ja Slavale võib uue juhi leida. Aga riigikogust ma ei tunne, et ma hetkel peaksin lahkuma. Minu ülesanne on endiselt toetada Ukrainat ja teha seda igakülgselt. Läbi selle aidata ka Eesti riiki," lisas ta.

Loe artiklit ERRist.