Läti tervishoiuminister astus tagasi seoses järjekorravälise operatsiooniga

Läti tervishoiuminister Guntis Belēvičs teatas täna tagasiastumisest. Tagasiastumise põhjuseks on asjaolu, et talle tehti Läti onkoloogiakeskuses järjekorraväliselt vähetähtis operatsioon.

Ministrilt on skandaali asjaolude selgitamist juba varem nõudnud Läti president Raimonds Vējonis ja peaminister Māris Kučinskis. Tagasiastumisavalduse esitas Belēvičs täna ning peaminister on kinnitanud selle rahuldamist, vahendasid BNS ja Läti Delfi.

Praegu hakkab tervishoiuministri ülesandeid ajutiselt täitma kommunikatsiooniminister Uldis Augulis.

Peaminister Kučinskise sõnul tuleb uus minister leida võimalikult kiirelt, et pooleliolevad reformid plaanikohaselt jätkuksid.

Minister on varem lubanud operatsioonijärjekordade vähendamist

Skandaal sai alguse, kui ajaleht Latvijas Avīze väitis oma allikatele viidates, et maikuus tehti minister Belēvičsile väljapool järjekorda operatsioon, mis polnud isegi tervise seisukohast vaadatuna kriitiline. Varem on sama minister korduvalt teatanud, et pingutab palju operatsioonijärjekordade kaotamise või lühendamise nimel.

Ajalehe anonüümseks allikaks oli samas keskuses töötav arst, kes märkis, et nimetatud operatsiooni oleks minister saanud tasulises kliinikus ilma mingite probleemideta teha. Ka rõhutas arst, et kui nimetatud operatsiooni poleks praegu tehtud, poleks sellest ministri tervis kuidagi kannatanud.

"Patsientidele, kellel raha pole, selliseid operatsioone ei tehtaks. Meie onkoloogiakliiniku järjekorras ehk nn mustas koridoris on isegi inimesi naha pahaloomuliste kasvajatega. Selleks, et Guntis Belēvičsi opereerida, puhastati operatsioonisaal haigetest. Lisaks koristati ära ebausaldusväärsed arstid," rääkis allikas.

Belēvičsi lahkumise kohta ka seimist ei osanud valitsusjuht vastata. "Kuid minu arvates on tema poliitiline karjärä sellega lõppenud," märkis ta.

Juhtumi tõttu vallandati ka onkoloogiakeskuse peaarst

Riia ülikooli kliinilise haigla onkoloogiakeskuse peaarst Viesturs Krūmiņš vallandati, osutab agentuuri LETA jõudnud teave.

Krūmiņš eitas varem, et tagasi astunud tervishoiuminister Guntis Belēvičs onkoloogiakeskuses ravil oli.

Ta ütles LETA-le, et ei saa patsientide kohta mingit teavet anda, olgu see või minister.

Küsimusele, kas ta kinnitab, et Belēvičs on onkoloogiakeskuses ravil olnud, vastas Krūmiņš, et tal puudub vastav teave.

Belēvičs: mõnikord olen ma usaldav ja naiivne ning astun reha otsa

Tagasi astunud Belēvičs tunnistas tänasel pressikonverentsil, et meditsiinilised manipulatsioonid tema kallal sooritati onkoloogiakeskuse operatsioonisaalis ja tal ei palutud teenuse eest maksta.

"Need tühised manipulatsioonid" sooritati 25. mail, ütles Belēvičs. Pärast teenuse tarbimist küsis ta, kuidas selle eest tasuda, kuid talle öeldi, et midagi tegema ei pea. "Nii sai minust kui "vasakule" osutatavate teenuste vastu võitlevast ministrist ise nende tarbija," ütles Belēvičs.

"Mõnikord olen ma usaldav ja naiivne ning astun reha otsa. Kujunenud olukord on minu jaoks kibe õppetund, mis mõjutab kogu elu," lisas ta.

Belēvičs loendas tähtsamad asjad, mis tema ministriks oleku ajal tervishoius tehti, sh keelati energiajookide müümine alaealistele, võeti vastu uus tubakaseadus, viidi läbi kiirabireform ja tervishoiuministeeriumi ja selle allasutuste kaadrimuudatused.

"Mul õnnestus hävitada arvukalt skeeme," lisas Belēvičs, "olin paljude jaoks ebamugav ja ebapopulaarne."

Belēvičs lükkas süüdistused tagasi

Belēvičs nimetas seda laimuks ja lubas võidelda õiguse eest. Ta tunnistas, et viibis 25. mail küll onkoloogiakeskuses, ent mitte teenuse saamiseks, vaid tööülesannetes.

Hiljem teatas minister, et viimati kasutas ta maksumaksja kulul meditsiiniteenuseid 2004. aastal. Kolmapäeval aga esitas ta ajakirjanikele koopiad tšekkidest, mille kohaselt maksis ta keskusele kahe maikuise operatsiooni eest kokku 90 eurot. Erakliinikutes oleksid aga need operatsioonid olnud oluliselt kallimad.

Peaminister Kučinskis sõnas, et Belēvičs valetas talle "järjekorraasjas". Kučinskis mõistis valetamise hukka ja lisas, et tulnuks olla mehine ja tunnistada oma üleastumist.