Korruptandid kasutavad võõrast raha muu hulgas pesukaitsmete ja näokreemi ostmiseks

Korruptandid pakuvad ja võtavad oma heaolu parandamiseks vastu palju muudki kui raha.

Kallaste endine linnapea Viktor Nukka ja raamatupidajad Aive Laumets ja Kiira Leonova ostsid Kallaste linnavalitsuse raha eest kultuuriürituste, korrashoiukulude, koolitus- ja muude majandamiskulude aruannete alusel hoopis näiteks ajalehe Komsomolskaja Pravda, friikartuleid, pereviinereid, küpsiseid, Libresse pesukaitsmeid, banaane, šokolaadi, saia, näokreemi, beebi- ja depilatsioonikreemi. Prouad käisid linna raha eest ka Türgis puhkusereisil.

Endine Tartu kutsehariduskeskuse direktor Andrus Kompus käis kooli raha eest reisil Saksamaal ja Austrias, kus osales suusamaratonil, tegeles murdmaa- ja mäesuusatamisega ning külastas turismipiirkondi. Ta osales ka Soomes suusamaratonidel ning lasi osa kuludest katta kooli eelarvest.

Otepää gümnaasiumi endine direktor Aivo Meema viis koju 7000-kroonise kooli teleri. Muu hulgas ostis ta kooli raha eest endale viis paari suusasokke ja ühe paari suusakindaid.

Vladimir Heerik juhendas ja kontrollis Tartus spordistaadioni administraatorina üldkasuliku töö täitmist. Ta pani altkäemaksu eest kirja töötunde, mida süüdimõistetud tegelikult ei teinud. Altkäemaksuna võttis Heerik vastu näiteks kaks pudelit alkohoolset jooki, tööriistu ja töövahendeid, konjaki St Remy Napole, samuti sularaha 50 ja 100 eurot.

Veepump ja ahvenafilee

Põltsamaa ametikooli endine direktor Viive Kibena ostis kooli raha eest kodu remontimiseks vajaminevat kaupa. Samuti sai Kibena kooli kulul kokku ligi 2500 euro eest küttepuid. Vastutasuks allkirjastas direktor teda aidanud kooli majandusjuhataja Vello Pedajase arveid, mille eest osteti kokku üle 1800 euro eest puitlaast- ja kipsplaate, soojustusvilla, neli siseust ja veepump.

Endised liikluspolitseinikud Jüri Pilt, Rainer Künnapuu ja Kaido Must võtsid liiklusrikkujatelt altkäemaksuna aga ahvenafileed, angerjat ja 24 purki õlut.

Kurioossed juhtumid

EPL

1. Balti kaitsekolledži staabiülemana töötanud Paul-Indrek Rajamäe-Volmer omastas isikute grupis Balti kaitsekolledži vara kokku vähemalt 24 373,86 euro suuruses summas, millega kaeti ebaseaduslikult kolledži töötajate ja nende pereliikmete isiklikke reisikulusid. Kohus karistas Rajamäe-Volmerit ühe aasta ja nelja kuu pikkuse tingimisi vangistusega kolmeaastase katseajaga. 2. Eesti kaitseväe mereväe materjaliteenistuse endine ülem Marek Vesiaid tellis ametiisikuna mereväele teenuseid ja kaupu kahelt tema endaga seotud äriühingult kokku 90 450,09 euro suuruses summas, rikkudes sellega suures ulatuses korruptsioonivastases seaduses sätestatud toimingupiiranguid. Kohus karistas Vesiaidi 3525-eurose rahalise karistusega.