Komisjon: "perekonda ja traditsiooni" kaitsva sihtasutuse voldikute näol oli tegu valimisreklaami ja keelatud annetusega

Erakondade rahastamise järelevalve komisjon (ERJK) leidis, et SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks mitmele kooseluseaduse vastu võidelnud poliitikule valimiste eel tehtud reklaamide puhul oli tegemist valimisreklaamide ja keelatud annetustega. Küsimuse, kas tegemist on keelatud annetusega, mida erakonnaseadus teha ei luba, tõstatas "Aktuaalne kaamera" enne valimisi, veebruari lõpus.

Veebruari eelviimasel nädalal näitas "Aktuaalne kaamera" valimisvoldikuid, kus soovitati erinevate erakondade esindajaid kui valimiste parimaid kandidaate. Voldikud rahastas sihtasutus Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks. IRL-ist oli sihtasutuse soovitatud kandidaat riigikogu valimistel Priit Sibul. Keskerakonnast soovitati ja tutvustati perekonna kaitsjatena Eldar Efendijevit ja Mihhail Stalnuhhinit. Riigikogu liikmed Sibul ja Stalnuhhin pääsesid valimistel parlamenti, Efendijev on asendusliige.

Täna mitu tundi koos istunud ERJK otsus oli, et nende voldikute puhul oli tegemist valimisreklaami ja ühtlasi keelatud annetusega.

"Me otsustasime, et tegemist on selgelt poliitilise reklaamiga, keelatud annetusega ja hakkame nüüd haldusmenetluse raames täpselt täpsustama, kui suur on see rahaline väärtus, kellele konkreetselt kandidaatidest see on tehtud. Komisjon otsustas täna teha järelepärimise sellele sihtasutusele," vahendas "Aktuaalne kaamera" ERJK esimehe Ardo Ojasalu sõnu.

Sihtasutuselt tahetakse teada, kui suur on see isikute ring, kelle kasuks kampaaniat korraldati, lisaks küsitakse, kui palju kampaania maksma läks ja kuidas reklaamvoldikuid levitati. Ojasalu sõnul on sihtasutus seaduse vastu eksinud, kuid kasu on saanud kandidaadid. Seaduse järgi tuleks neil keelatud annetus selle tegijale ehk sihtasutusele tagastada. Järelevalvekomisjonile pole hetkel teada, et keegi annetuse saajaist oleks seda juba teinud.

Keelatud annetusi puudutavaid teemasid oli täna komisjoni ees veel. Näiteks arutati Tallinna Kesklinna valitsuse rahastatud, kuid Valgas läbi viidud valimisüritusi. Selle menetlus jätkub.
Lisaks saadetakse menetluses kogutud info põhjal kiri neile asjaosalistele, kes olid seotud nooreneva Keskerakonna reklaamimisega Tallinna ühistranpordil. Pärast neilt vastuste saamist selgub, millised on bussireklaamide õiguslikud tagajärjed.