Hellam: e-riik ja parteide toimetamine sularahaga ei sobi kokku

28.05.2012

Eestis räägitakse, kuidas oleme digitaalne, läbipaistev ja eesrindlik e-riik, kuid parteid toimetavad siiani sularahaga ning see on meie häbiplekk, ütles Avatud Eesti Fondi juht Mall Hellam.

Hellam rääkis Vikerraadio saates "Reporteritund" eelmisel nädalal lahvatanud Reformierakonna annetusteskandaali kommenteerides, et need, kes on praegu kõige suuremas pigis, on oma jõud mobiliseerinud, ning kahjuks on nendeks kõik meie poliitilised parteid. Keskenduda püütakse sellele, miks Silver Meikar teemaga avalikuks tuli, kuid selle asemel tuleb probleemi teadvustada. 
 
"Kui mõelda, mida tähendab nimeta rahastamine, siis sellega võidakse osta mitte ainult teatavaid ettevõtmisi soodustavaid seadusi, vaid mõjutada ka julgeolekuküsimusi," rõhutas Hellam.
 
Ta lisas, et et äärmiselt kriitiliselt tuleb vaadata sularahaga toimetamist.
 
"Meie, kes me räägime, et oleme e-riik, digitaalne riik, läbipaistev, innovatiivne, eesrindlik ja eeskujulik, aga parteid toimetavad siiani sularahakotikeste ja üleandmis-vastuvõtu orderitega - see on lihtsalt häbiplekk. Need kaks asja ei saa koos käia. Kuskil me valetame kõvasti, ka muule maailmale," nentis Avatud Eesti Fondi juht.
 
Praegune skandaal annab tema hinnangul erakondadele võimaluse puhastuda ja minna teistmoodi edasi. Vähemalt osa parteisid võiksid ühsekoos otsustavalt öelda, et tegime nii, aga sellel on lõpp, sest tahame olla avatud ühiskond, leiab Hellam.
 
MTÜ Korruptsioonivaba Eesti tegevjuht Asso Prii ütles, et poliitkultuuri puhul on probleem väheses süvenemises. 
 
"Skandaal on skandaal, see annab aluse hukkamõistuks, aga avalikkus ei vaevu skandaali sisse nii süvitsi minema. Kui meedia väsib skandaali ülalhoidmisest - tavaliselt juhtub see juba nädalaga, juba praegu on väsimuse märke näha, siis avalikkuse soov, tahe ja nõudmine hoiaks ülal konstruktiivset debatti," sõnas ta.
 
Ta nõustus Hellamiga, et annetustesse ei saa kergekäeliselt suhtuda, nagu oleks küsimus üksnes ärimeestes, kes ei taha oma nime alt annetada ja annavad raha kellelegi teisele. See on väga tõsine asi ja erakondade suhtes tuleb olla nõudlikum kui mõne kohaliku külaseltsi puhul, märkis Prii.
 
Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidu juht Urmo Kübar tõi välja, et praeguse skandaali kontekstis ei ole küsimus ettevõtete annetuste taaslubamisest sugugi aktuaalne. "Mind küll ei veena, et kui ettevõtetel oleks lubatud annetada firmadena, poleks varjatud annetusi tehtud," lausus ta.
 
Kübara hinnangul oleks ta oodanud erakondadelt väärikamat reaktsiooni ja vigade tunnistamist, valmisolekut muutuda ja õppida.
 
Karin Koppel
 
Allikas: ERR