Ausa Ettevõtluse Võrgustik: platvorm korruptsiooni ennetamiseks

Korruptsiooni ja pettuste ennetamine nõuab järjepidevat tööd ning kehtivate süsteemide läbivaatamist, kirjutab vabaühenduse Korruptsioonivaba Eesti (KVE) arengukoordinaator Carina Paju.

Oleme viimasel ajal ettevõtetelt kuulnud küsimust: kas suhteline vaikus tähendab, et pettusi ei ole või me lihtsalt ei tea nendest midagi? Kas meie ettevõttesisene kultuur on nii usalduslik, et meil ei jõuagi ükski asi pettuseni või on meil kombeks vaikida? Võib juhtuda, et enne mõne juhtumi avastamist teada ei pruugi saadagi.

Kuidas väärkäitumist ja pettusi avastada? Kuidas muuta ühe ettevõtte DNA-d, kui käitumismustrid ja kirjutamata seadused kõigile ponnistustele vastu töötavad?

Selliseid küsimusi on palju, mistõttu ongi vabaühendus Korruptsioonivaba Eesti käima lükanud Ausa Ettevõtluse Võrgustiku. Mitte selleks, et kedagi vigade pärast tembeldada, vaid selleks, et pakkuda välja lahendusi ja aidata Eesti ettevõtetel omavahel kogemusi jagada.

Kui kümmekond aastat tagasi tegime ühinguga palju selgitustööd teemal, mida korruptsioon erasektoris endast kujutab, siis praegu on ühiskond jõudmas järgmisele küpsusastmele. Eesrindlikud ettevõtted pole vaid need, kelle emaettevõte asub Põhjamaades, vaid ka täiesti eestlaste enda loodud ja juhitud organisatsioonid.

Eks kõigele lisaks muutub ka ühiskond ning töötajate väärtused – enam ei piisa heast stabiilsest palgast, vaid oluliseks on muutunud ettevõtte sotsiaalne vastutus ja keskkondlik jalajälg. Samamoodi on oluline töökeskkond, kus inimene end igapäevaselt leiab. Kui ta näeb enda ümber petmist, nihverdamist, susserdamist, hakkab ta kas ise nihverdajaks ja susserdajaks - või lahkub. Ettevõtte vaatevinklist pole kumbki hea lahendus.

Organisatsioonikultuuri on tihti raske määratleda ning see ei saa kunagi päris ideaalselt valmis. Kuid see on ka hea, sest ettevõte peab ajaga kaasas käima ja pidevalt enesekaemusega tegelema.

Oleme erasektoriga pikaaegselt koostööd tehes jõudnud arusaamale, et ühine eesmärk panustada ausa ärikeskkonna edendamisesse on vajalik. Meil pole kellelgi vaja ratast üksi leiutada, sest küll mõnel naabrimehel on olemas vajalikud mutrid, kett ja sadul. Kui ratas valmis, oleks aga päris tore, kui keegi vahetevahel navigeerida aitaks ja suunda näitaks.

Ausa Ettevõtluse Võrgustiku esimene samm on novembris algav töötubade sari, mille käigus aitame esimestel huvitatud ettevõtetel sisse seada väärkäitumisest teavitamise, ehk vilepuhumise, meetmed. Nii anname ettevõtetele võimaluse ära proovida, millistele kohalikele ja rahvusvahelistele teadmistele ning kogemustele Ausa Ettevõtluse Võrgustikuga liitunud ligi pääsevad. Selle Eesti oludele sobituva kogemuse põhjal tuleb juba võrgustiku edasine laiendamine.

Rohkem infot nii Ausa Ettevõtluse Võrgustiku kui ka väärkäitumisest teavitamise töötubade kohta on üleval Korruptsioonivaba Eesti kodulehel.