Advokatuuri esimees: prokuratuuri märkmete lekitamine meediale ei olnud ebaseaduslik

24.09.2015

Eesti Advokatuuri esimehe Sten Luiga sõnul ei ole Edgar Savisaare advokaadid käitunud ebaseaduslikult, kui avalikustasid eile meediale neile ekslikult saadetud prokuratuuri töödokumendi.

"Antud juhtumi puhul ei ole advokaadid käitunud ei ebaseaduslikult, ebaeetiliselt ega ebaväärikalt. Kui kaalul on inimese vabadus ja reputatsioon, siis advokaat ei saa võistlevas menetluses lähtuda pelgalt viisakusnormidest. Avalikuks tulnud töödokument saadeti kaitsjatele prokuratuuri enda poolt ning tegemist on protsessi seisukohalt olulise dokumendiga," ütles Luiga, kommenteerides eile meedias alanud arutelu Edgar Savisaare kaitsjate poolt neile ekslikult saadetud töödokumendi avalikustamise eetilisuse üle.

Ta lisas, et vastavalt advokatuuriseadusele on advokaadid kohustatud kasutama kliendi huvides kõiki seadusega kooskõlas olevaid vahendeid ja viise, säilitades kutseau ja väärikuse. "Seda ütleb seadus," ütles ta.

"Inimlikult on mul kolleegina väga kahju prokuröri professionaalse eksimuse pärast, kuid selles osas oleks mul pigem soovitus vaadata kriitiliselt üle tööprotseduurid, neid täiustada ja vältida vigade kordumist."

Luiga lisas, et samal ajal on kasvav trend, et kohtusaali mõeldud lahinguid proovitakse ennetavalt võita erinevate ülesastumistega meedias: "Siin on aga juba kolm osalist, kes samm-sammult on piire nihutanud – meedia, prokuratuur ning advokaadid. Siinkohal peaksid kõik osapooled mõtlema sellele, kus on õiglase ja objektiivse kohtumõistmise koht. Juhul, kui võitlus on aga kandunud meediaväljale, ei saa advokaat jätta oma klienti kaitseta ka nendes oludes."

Luiga sõnul väärivad kõik inimesed kaitset, hoolimata sellest, kas nad on poliitikud, ärimehed või tavainimesed. "Advokaadid usuvad, et tehes oma tööd hästi, on see hoolimata erinevate juhtumitega seotud emotsioonidest ka avalikkuse huvides," lisas ta.

Edgar Savisaare kaitsja, advokaadibüroo Lextal vandeadvokaat Oliver Nääs ütles eilses "Aktuaalses kaameras", et kaitsjate otsus avalikustada riigiprokuratuuri töödokument ei olnud ebaeetiline teguviis, vaid nad olid kohustatud seda kasutama. Seda põhjusel, et riigiprokuratuuri kahtlustus on vastuoluline ja väga segane, mistõttu proovivad kaitsjad aru saada, millised on esitatud kahtlustuste tagamaad. Samuti on vaja teksti analüüsida enne, kui selle kohta mingeid selgitusi jagada.

Riigiprokuratuur saatis eile Edgar Savisaare kaitsjatele vale dokumendi, kus oli Edgar Savisaare ametist kõrvaldamise põhjendusega dokumendi asemel hoopis riigiprokuratuuri 22. septembri töödokument. Savisaare kaitsjad edastasid märkmed meediale. Prokuratuur peab taolist käitumist ebaeetiliseks.