September 2021

Sügis on vahepeal märkamatult kohale jõudnud. Palju on teoksil, palju on plaanis! Esmaspäevast ootame teid juba vihjeandmise meetmete e-kursusele ning kuu keskel ettevõtete andmete eetika töötuppa.

KVE uudised

Valimised on ukse taga! Et 17. oktoobril õige valik teha, soovitame süveneda mitte ainult sellesse, mida üks või teine lubab, vaid uurida, kui eetiliselt on kandidaadid varem käitunud. Korruptsioon ega JOKK pole ok! Sinu valikud mõjutavad otseselt seda, kui läbipaistvaks ja korruptsioonivabaks Su koduomavalitsus järgmiste aastate jooksul muutub.

Panime kokku praktilised soovitused valimistel kandideerijatele, mis aitavad meie praktika ja kogemuse põhjal kohalikke omavalitsusi tugevamaks, demokraatlikumaks ja ausamaks muuta. Oluline on nii  väärkäitumisest konfidentsiaalse teavitamise võimaldamine, avalikule teabele ligipääsu tagamine kui ka lobikohtumiste avalikustamine. Tutvu meie soovitustega kodulehel ja uuri algatuse Tark Valija materjale.

Edastasime septembri algul enda arvamuse rikkumisest teavitaja kaitse seaduse eelnõule. Kui eelnõu praegusel kujul vastu võetaks, oleks juba tegu suure edasiminekuga nende kaitsmisel, kes soovivad teada anda tööalases tegevuses ilmnenud õigusrikkumisest. 

Vihjeandja kaitse tähendab praktikas teavitamisel konfidentsiaalsuse tagamist ja kaitset tagakiusamise eest. Kaitse tagatakse eelnõu kohaselt juhul, kui teavitatakse õigusrikkumisest, millest on teada saadud tööalases kontekstis ehk teavitaja on tööalaselt seotud organisatsiooniga, kus rikkumine aset leidis. Töösuhtes kaitse tagamine on oluline, sest olemas on võimusuhe, kus teavitajale on võimalik kohaldada survemeetmeid nagu vallandamine, lepingu lõpetamine, lisatasudest ilma jätmine jms. Teavitada saab nii organisatsiooni sees, pädevale välisele asutusele (nt keskkonnateemadel Keskkonnaametile, valitsusasutuse puhul selle üle järelevalvet tegevale asutusele) kui ka teatud tingimustel avalikkusele. 

Siiski on meil hea meel, et eelnõud veel homme vastu võtma ei pea, sest selles leidub veel nii mõnigi oluline probleem. Tutvu nendega meie kodulehel.

Selleks, et organisatsioonid oskaksid päriselt ka vihjemeetmeid üles seada ning neid täiendada, oleme välja töötanud e-kursuse praktikutele. Esimene lend alustab juba esmaspäeval, 4. oktoobril.

Kokku neljas moodulis on loenguformaadis videod ning intervjuud Eesti ettevõtete esindajatega, kes jagavad, miks ja kuidas on nad üles seadnud vihjeandmise meetmed. Samuti on iga mooduli lõpus enesehindamise küsimustikud, mida saab kasutada enda ettevõtte olukorra kaardistamiseks. Kursus kestab neli nädalat ning nõuab nädalas 2-3 tundi iseseisvat tööd. Osalemine on tasuta! Registreeru SIIN.

Andmed on tänapäeva kuld, seda nii rahalise kui analüütilise väärtuse mõttes! 13. oktoobril toimub Zoomis järjekordne Ausa Ettevõtluse Võrgustiku töötuba - "Andmete eetika ettevõttes".

Töötoa eesmärkideks on mõista paremini oma ettevõtte andmepõhiseid tööprotsesse, osata kirjeldada andme-eetika põhilisi aspekte ning õppida kuidas tagada oma valdkonnas andmete eetiline kasutamine. Töötuba viime läbi koostöös Andmekooliga, koolitajaks Esta Kaal. Pane ennast kirja SIIN

Ühingul valmis koolidele mõeldud õppematerjal vihjeandmise teema tutvustamiseks läbi väärtusmängude! Õppematerjal on mõeldud 6.-12. klassi õpilastele ja see on tasuta allalaetav ühingu kodulehelt nii eesti kui ka vene keeles.

Materjalist on kasu nii vihjeandmise teema avamisel kui ka klassi väärtuste välja selgitamisel või teiste inimeste tunnete ja soovidega arvestamise õpetamisel. Vihjeandmine on teemana väga väärtuspõhine ning sellest rääkides ei saa üle ega ümber just inimese, sõpruskonna ja ka laiemalt ühiskonna väärtustest. Loe juurde meie kodulehelt ja lae materjal alla SIIN. Kui soovid trükist, oleme mõne iluduse ka kaante vahele pannud!

Kaasav eelarvestamine koolides kogub hoogu! 

Praegu alustame projekti eestivene noortega koolides, mis toimub Euroopa Sotsiaalfondi projekti „Eesti ühiskonnas lõimumist toetavad tegevused“ toetatava alategevuse „Lõimumisalased koostöötegevused" raames. Eelmine nädal saime kätte ka rõõmsa uudise, et kaasava eelarvestamise koolide võrgustikku loomist toetab järgmise pooleteise aasta jooksul Aktiivsete Kodanike Fond, mis aitab meil jõuda aina rohkemate noorteni! Projekte viime ellu koos Eesti Koostöö Koguga.

Eelmise aasta pilootprojektist ilmus septembris lugu Õpetajate Lehes, meeldetuletuseks tasub kuulata intervjuud Kuku raadios ning lehitseda värskelt avaldatud käsiraamatut.

30. september oli see päev, mil valitsusasutused peaksid avalikustama viimase kolme kuu jooksul toimunud kohtumised huvirühmadega. Ootame põnevusega! 

Meie tegevjuht Carina Paju käis lobi läbipaistvusest rääkimas raadio Kuku Ärataja saates ning tegi väikese kokkuvõtte sellest, mida 29. septembri seisuga avaldatud andmed rääkisid. Nägime, et kõik ministeeriumid olid lobikohtumisi avalikustanud, kuid teiste valitsusasutuste seas on praktika veel väga kesine: 28-st vaid neljal olid kohtumised leitavad. Samas oli hea meel näha, et nii mõnedki ministeeriumid ajakohastavad infot jooksvalt või iga kuu. Vaid kolmel asutusel olid andmed töödeldavad kujul kättesaadavad, st neid sai eksportida näiteks xml või csv kujul. See teeb analüüsimise väga keeruliseks - uskuge meid, proovisime järgi.

Kokku oli ministeeriumidel avalikustatud 233 kohtumist, millest 59.2% toimus ettevõtete esindajate või ärihuve koondavate liitude-kodadega ning 22.7% MTÜ-de, sihtasutuste ja nende katusorganisatsioonidega. See on üpris samas järgus ELi lobikohtumiste andmetega.

Nagu iga uue asja puhul, on nii mõnelgi puhul näha segadust, kuidas ja mida üldse avalikustada tuleb. Üpris tavaline on lobikohtumiste alla liigitada järelevalvatava ametiga, kohaliku omavalitsuse või muu riigitegelasega kohtumine, mõnel juhul ka esinemine mõnel üritusel. Veidi vähem kui üks kümnest avalikustatud kohtumisest liigitub selliseks. Kindlasti muutub praktika aga aja jooksul selgemaks.

 

Transparency International (TI)

Kuidas aitavad tegelike kasusaajate registrid kaasa korruptsioonivastasele tegevusele?

Loe TI blogist.

Kui läbipaistev ja korruptsioonivaba on Eesti inimeste arvates meie riigivalitsemine? Kuidas suhtume sellesse võrreldes teiste Euroopa riikidega?

Loe TI blogist.

Aastaid pärast Panama pabereid tundub, et maksuparadiisiks võib seda endiselt lugeda.

Kas oleme tollasest dokumendilekkest ka midagi õppinud, analüüsib TI oma blogis.

 

Teised korruptsioonist

 

Laboritöötaja Cheung liitus ettevõttega Theranos praeguseks 8 aastat tagasi. Ta sai kiiresti aru, et asjad pole nii, nagu nad näivad, ning 2015. aastal teatas Cheung Theranosest ametivõimudele, meenutas Äripäev. Vaata Cheungi TED Talki sellest, miks ta õigusrikkumisest teavitas ja kuidas see läks.

 

Taas on see aeg aastast, kui räägime katuserahade jagamisest. Läbipaistmatu rahajagamise puhul on huvitav siiski näha, et täielikult on katuserahasid välja maksnud vaid viis ministeeriumi. Vaata ülevaadet ERRist. Kahjuks ei näita rahvusvaheline kogemus, et palju paremaks muutuks, kui riigikogu rahaeraldamisele keeld peale pannakse – uusi ja ehk veelgi läbipaistmatumaid viise leitakse ikkagi. Loe analüüsi TI Anti-Corruption Helpdeski lehel.

 

Septembris jagati välja IG- ehk liba-Nobelid. Majanduse vallas uuriti ministrite kehakaaluindeksit koos riigi korruptsiooninäitajatega. Selle käigus uuriti endiste Nõukogude Liidu riikide ministreid aastal 2017. Eesti asus tabeli ülaotsas kõige saledamate ministrite ja korruptsioonivaba riigina. Skaala teise otsa asetusid Usbekistan jt riigid, kus ministrid olid tüsedamad ja korruptsiooni samuti rohkem, kirjutas ERR. Huvitav, kas siin saab rääkida kausaalsusest?

Ajakirjanduses

Siseministeeriumi analüüs tõi esile pea kõigi riigiasutuste ühise mure – avalikkuse eest hoitakse peidus sadu tuhandeid või isegi miljoneid dokumente, mis peaksid juba ammu avalikud olema, kirjutas ERR. Sellega seoses on paslik mainida, et 28. septembril oli avalikule teabele ligipääsu päev, mis tuleb seekord vist vahele jätta.
Janek Mäggi töötab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi haldusalas olevas Ohutusjuurdluse Keskuses, kus tema tööülesandeks on Estonia uuringutega seotud kommunikatsiooni korraldamine. Delikaatseks muutub Mäggi uus töökoht seetõttu, et mees veab samal ajal ka lobifirmat ­Powerhouse, mille üks peamisi eesmärke on oma klientide huvide esindamine just suhetes riigiga, kirjutas Eesti Ekspress.
Keskkriminaalpolitsei pidas kuriteos kahtlustatavatena kinni Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) juhatuse liikmed Raul Rosenbergi ja Madis Reinupi. Sihtasutuse juhtidele esitati kahtlustus usalduse kuritarvitamises, kuna koroonameetmetest eraldati laenu vähemalt 42 ettevõttele, mis ei vastanud meetme tingimustele, vahendas ERR.
Lääne-Virumaal Vinni valla juristina töötanud endine kohtutäitur Kersti Vilbo võeti vahi alla ning talle esitati kahtlustus omastamises ja toimingupiirangu rikkumises, vahendas Äripäev.
Maardu Linnameeskond alustab võimaliku kokkuleppemängu üle sisejuurdlust, vahendas ERR.
 

Mujalt maailmast

How Art Dealers, Real Estate Agents, and Hedge Funds Enable Corruption. Josh Rudolph, 26.09.2021, FP
Uurijad kinnitavad: Rio olümpia poksiturniiri tulemusi manipuleeriti. Siim Kaasik, Postimees, 30.09.2021