November 2021

Novembrikuu lõppu jäävad märkima annetamistalgud, kus seekord kogusime toetust strateegiliste eesmärkide elluviimiseks. Järgmisena kutsume teid juba 7. detsembril digitaalsete korruptsioonivastaste meetmete võimalustele ja piiridele keskenduvale üritusele Digital Anti-Corruption Conference!

KVE uudised

Eile, 30. novembril toimusid järjekorras teised korruptsioonivabad annetamistalgud. Aitäh meie toetajatele, olete meile suureks abiks!

Tänase seisuga oleme kogunud 220 eurot, mida kasutame projektiväliselt strateegiliste eesmärkide täitmiseks. Mis need eesmärgid on, seda saad lugeda ja juhatuse liikmete suilt kuulata meie uuenenud kodulehelt! Loe ja kuula lähemalt meie strateegia kohta aastateks 2021-2024 ning prioriteetidest: läbipaistev riigivalitsemine, korruptsioonivabad kohalikud omavalitsused, tõhus vihjeandjate kaitse, aus ettevõtlus ja teadlikud noored. Ja kui eile jäi annetamata, siis kiika korra ka siia.

Juba järgmisel teisipäeval, 7. detsembril ootame kõiki osa võtma virtuaalsel konverentsil Digital Anti-Corruption Conference. Mõtteid jagavad eksperdid üle maailma, lähemalt saab näha digitaalseid platvorme, mis on loodud korruptsiooni ennetamiseks ja tuvastamiseks, ning kaasa mõelda korruptsioonialaste probleemide (digitaalsete) lahenduste loomisele.

Eesti ekspertidest teeb konverentsi avasõnad keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Ats Kübarsepp, avapaneeli moderaatoriks on Ukraina digitransformatsiooni ministri nõunik ja ingelinvestor Jaanika Merilo ning ühiskonna kontekstile sobiva lahenduse valimisest räägib teises paneeldiskussioonis e-Riigi Akadeemia juht Hannes Astok. Rahvusvahelisi häid esinejaid on aga veelgi!
Registreeru konverentsile siin – osalus on tasuta. Päevakava ja kõnelejate tutvustus on leitavad konverentsi kodulehelt.

Korruptsioonivastase päeva puhul kutsume osalema töötoas „Ärieetika - osa vastutustundlikust ettevõtlusest".

Aasta viimane töötuba leiab aset 9. detsembril kl 13-16:30 veebis. Mõtteid jagavad Mari-Liis Sööt (Justiitsministeeriumi analüüsitalituse osakonna juhataja), Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindaja ja Mari Kooskora (Vastutustundliku Ettevõtluse Foorumi juhatuse liige ja Estonian Business Schooli ärieetikakeskuse juhataja). Ettevõtete kogemusi jagavad Kristiina Maasik (Telia Eesti AS juriidilise üksuse direktor) ja Kai Realo (Ragn-Sells AS juhatuse esimees). Loe juurde kodulehelt ja registreeru siin.

Ettevõtjad, kutsume küsimustikku täitma! Aita meil kaardistada ettevõtete vajadusi ja soove ärieetika teemadel ning võida tasuta pääse järgmise aasta vabalt valitud töötoale.

Aitamaks kaasa ausa äritegevuse edendamisele soovib KVE kaardistada ettevõtjate vajadusi ja huve ausa ettevõtluse teemadel ning seeläbi pakkuda paremaid võimalusi koolitustel ja töötubadel osalemiseks. Küsimustik on anonüümne, koosneb 10-st valikvastustega küsimusest ning täitmine võtab aega 2-3 minutit. Täida küsimustik siin.

Justiitsministeerium saatis 28. oktoobril avalikule kooskõlastusele erakonnaseaduse muutmise eelnõu väljatöötamiskavatsuse.

Vastavalt KVE strateegiale aastateks 2021-2024 on läbipaistev riigivalitsemine üks ühingu prioriteetseid valdkondi, mille üks osiseid on erakondade rahastamise läbipaistvus ja järelevalve tõhusus. Tutvu meie arvamusega kodulehel.
Liikmetega arvamuse kujundamine ning selle kirja panemine on head näited tegevusest, mille katmiseks puudub meid projektipõhine rahastus. Küll aga on oluline, et vabaühendused nagu meie selles kaasa räägiksime. Et vajaduspõhiselt ja vastavalt ühingu prioriteetidele olukorrale reageerida, me annetusi kogumegi.

Transparency International (TI)

TI avaldas Vaikse ookeani regiooni globaalse korruptsioonibaromeetri tulemused. Keskmiselt arvas 61% vastanutest, et korruptsioon on nende riigi valitsuses suur probleem, ning iga kolmas inimene oli maksnud altkäemaksu, et ligi pääseda mõnele avalikule teenusele.

Tutvu raportiga TI kodulehel.

Selle pinnalt on hea meelde tuletada, mida arvasid samade teemade kohta Euroopa Liidu elanikud. Et riigivalitsemine lähtub kitsastes erahuvidest, arvas keskmiselt 53% ELi vastanutest, Eestis 46%.

Sirvi tulemusi siin ja loe meie kokkuvõtet kodulehelt.

Teised korruptsioonist

 

Global Risk profile koostas neljandat korda globaalse korruptsiooniindeksi, kus arvestatakse korruptsiooniriske lisaks avalikule sektorile ja erasektoris, sh nt rahapesuriski. Eesti riskiskoor on väga madal – 11.32 (100-st), paigutudes seeläbi maailmas 6. kohale. Vaata lähemalt indeksi kodulehelt.

 

Korruptsioonivastane erikomisjon kohtus maaeluministri Urmas Kruusega, kellega arutati Maaelu Edendamise Sihtasutuse (MES) toetuste ning käendustega seotud segadust ja rikkumisi. Riigikontroll on oma auditis välja toonud, et osa COVID-19 mõjude leevendamiseks mõeldud laenuraha läks ettevõtetele, kes ise kriisi mõju ei täheldanud või nägid mõjuna vaid seda, et pank neile raha ei laena. Seda, kas laenuvajadus oli põhjustatud just COVIDi-kriisist, MES auditi järgi alati välja ei selgitanud, kuigi COVID-19 levikuga kaasnev negatiivne mõju oli meetme tingimuste järgi laenu saamise peamine eeldus. Samuti leidis Riigikontroll, et MES on laenuotsuste tegemiseks vajalikku teavet kogunud ettevõtetelt erineval määral ja moel ning laenust keeldumisel jäi puudu otsuste läbipaistvusest.

 

Kas vihjeandja saatus on saada hakklihaks? Ükski riik pole seni suutnud luua seadusandlust, mis kaitseks vihjeandjaid edaspidistest kannatustest, kirjutas etnoloogiadoktor ja antropoloog Aimar Ventsel Äripäevas.
 

Ajakirjandusest

Keskkriminaalpolitsei kahtlustab valimistel häälte ostmises Katri Raigi nimekirjas kandideerinud endist Narva abilinnapead, vahendas Delfi.
Riigikohus jättis rahuldamata kaebuse Lüganuse valla hääletamistulemuste osaliseks kehtetuks tunnistamiseks, kuid esitas politseile kuriteoteate võimaliku valijate ebaseadusliku mõjutamise uurimiseks, vahendas ERR.
Keskerakonnale aasta algul tehtud keelatud annetuse juhtum jõudis kohtusse. Kriminaalmenetluse esimese kohtupäeva lõpuks tegi prokurör Taavi Pern kohtule ettepaneku lõpetada Martin Künnapi ning Jana-Helen Juhaste kriminaalasi ja jätkata Catalina Porro asja kokkuleppemenetluses, raporteeris Eesti Ekspress. Kohus määras 11 päeva hiljem Martin Künnapile 200 tundi üldkasulikku tööd ning Künnap peab annetama 15 000 eurot SA Tallinna Lastehaigla toetusfondi. Jana-Helen Juhaste annetatud 50 000 eurot konfiskeeritakse ning 5000 eurot peab ta annetama TÜ Kliinikumi lastefondile, kirjutas Postimees.
Politsei pidas Harjumaal kinni meditsiiniõe, keda kahtlustatakse vaktsineerimata inimestele immuniseerimise tõendite väljastamises ja selle eest altkäemaksu võtmises. Vaata lähemalt saatelõiku „Pealtnägijas“.
Riigiprokuratuur lõpetas Porto Franco altkäemaksuasja uurimise oktoobris lõpus ja saatis toimikud advokaatidele, kirjutas Postimees.
Lobistidega kohtumiste avalikustamine võimaldab nii avalikkusel kui teistel huvirühmadel näha, kellega ametiisikud kohtuvad. Lahkuva ministri uks oli alati valla tööstuslobistidele, ja ainult neile, tegi kokkuvõtte Äripäev.
Pikaaegne vallavanem Aivar Soop ei juhi Tartu valda juba üle nelja aasta, kuid endiselt käib ta kohtu vahet süüdistatuna kuritegudes, mis ulatuvad 2016. aastasse. Korra on Soop juba kohtutee läbinud, kolm aastat tagasi mõisteti ta korruptsioonikuritegudes õigeks, kuid mullu esitas prokuratuur uue süüdistuse. Loe lähemalt Tartu Postimehest.
Riigifirma Eesti Keskkonnauuringute Keskus otsib kasutusrendiks maasturit hankega, mille tingimused on sätitud nii konkreetseks, et neile vastab vaid üks masin kogu autoturul, kirjutas Äripäev.

 

Mujalt maailmast

One-third of people in Pacific paid a bribe in the last year, says corruption report. Joshua Macdonald, the Guardian, 17.11.2021
Ex-Gov. Cuomo led others into corruption including his brother Chris. Michael Goodwin, New York Post, 30.11.2021
DRC investigates Kabila for corruption. Mail&Guardian, 01.12.2021