Mai 2021

Suve alguse puhul tervitame uut kolleegi, tutvustame soovitusi kohalikel valimistel kandideerijatele ning kutsume Leedu Integrity Schooli. Hääd lugemist!

KVE uudised

Täna alustas meie tiimis uus liige!

Merle Mändmets hakkab juhtima Aktiivsete Kodanike Fondi toetatud projekti, mille raames loome KVE juurde vihjeandjate teabe- ja nõustamiskeskuse. Merle tõmbab hetkel otsi kokku Parksepa keskkoolis, kus õpetab inglise keelt, on varem koolis juhtinud Eesti-Läti koostööprojekte ning koordineerinud Uus-Meremaa Teeme Ära päeva. Merlega saab ühendust aadressil merle.mandmets@transparency.ee.
Juhhei ja tere tulemast!

 

Avalikustasime soovitused kohalikel valimistel kandideerijatele, pöörates erilist tähelepanu vihjeandjate meetmete sisseseadmise, lobikohtumiste avalikustamise ja avaliku teabe kättesaadavuse vajalikkusele.

PPA korruptsioonikuritegude büroo on oma aastaraamatutes järjepidevalt rõhutanud kohalike omavalitsuste kõrget korruptsiooniriski taset. Et soovime selles valdkonnas näha tuntavat edasiminekut, oleme kokku pannud konkreetsed soovitused korruptsiooniriskide vähendamiseks ning läbipaistvuse suurendamiseks.
Maikuu jooksul kohtusime Reformierakonna ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esindajatega, juunis loodame kohtuda teiste erakondadega. Vaata kõiki meie soovitusi kodulehelt.

 

Tutvu Vabaühenduste Liidu ja Korruptsioonivaba Eesti loodud läbipaistva huvikaitse hea tavaga ja anna märku, mida arvad.

Ebaeetiliste võtete kasutamine võib negatiivselt mõjutada vabaühendust, tema valdkonda kui ka kogu vabakonda. Aita teha head tava, mida järgides on huvikaitsjad usaldusväärsed ja legitiimsed. Vaata lähemalt siin.

 

Kohtusime ettevõtete esindajatega ning arutlesime väärtuste rolli üle ausa organisatsioonikultuuri kujundamisel. Seekord jagasid kogemusi Mari Kooskora (EBS), Janika Valliste (Coop Pank) ja Ene Tüvi (Merko Ehitus Eesti). Parim õppimine toimub alati praktikutelt praktikutele!

Järgmine kord kohtume juba 15. septembril, kui meiega liitub Soomest Nordic Business Ehtics kaasasutaja Anna Romberg. Arutame praktiliste korruptsioonivastaste meetmete rakendamise mõju üle ettevõtetele ja ausale ärikeskkonnale. Vaata lähemalt meie kodulehel ja liitu ka!

 

Transparency International (TI)

 

Integrity School tuleb taas!

2.-7. juunil toimub veebi teel süvakursus korruptsiooni ja läbipaistvuse teemal. Aega kandideerida 11. juulini. Vaata juurde TransparencySchool.org lehelt.

 

Kas tegelike kasusaajate registrid on ikka kättesaadavad ja avalikud?

Uus TI analüüs võrdleb Euroopa Liidu liikmesriikide registreid. Eesti ainuke probleem tundub olevat maksumüür, mis 2023. aasta suveks õnneks olulisemal infol kaduma peaks. Läti register on juba praegu näiteks avaandmete kujul tasuta kättesaadav. Loe lähemalt blogist.

 

Uus analüüs: korruptsiooniriskid maksusoodustuste tingimuste loomes.

Kontrollimata mõjutustegevus võib viia maksusoodustusteni, mis ei lähtu vajadustest, vaid tugevast lobist. Loe lähemalt TI kodulehelt.
 

Teised korruptsioonist

 

Lobistidega suhtlemise hea tava on vastu võetud ja nüüdseks ka jõustunud. Justiitsministeerium pani kokku KKK ehk detailsemad selgitused hea tava praktilisest poolest ning seni tekkinud küsimustest. Vaata lähemalt korruptsiooniveebist.

 

Veel mõned päevad on järelvaadatav film Suurbritannia vihjeandjast Katharine Gunist, kes lekitas infot UK ja USA luureteenistuste väljapressimisest, millega loodeti mõjutada ÜRO diplomaatide hääletamist seoses 2003. aasta Iraagi invasiooniga. Vaata filmi "Riigisaladus" Jupiterist.
 

Uudiseid ajakirjandusest

Eesti Ekspress avalikustas ulatusliku uurimuse eelmise peaministri Jüri Ratase esinduskulutustest, mis ulatusid ametis oldud aja jooksul 67 000 euroni. Et tegemist oli uue kulureaga ning mitmedki kulutused tekitasid küsimuse, kas tõesti oli tegu avalike kulutustega, leidsime ka meie „Aktuaalses Kaameras“, et selgeks tuleb teha, milline ikka on avalike, erakondlike ja isiklike kulutuste vahe.
Lõppude lõpuks – seisus kohustab hoiduma valikutest, mida on ebamugav põhjendada, nagu kirjutab Elsa Leiten Eesti Päevalehe arvamusartiklis.
Pärnumaa Keskkonnaameti töötaja ajas aastaid kohalike metsaärimeestega äri, väljastas neile samal ajal raielubasid ning võttis ka ise metsa maha kohtades, kus see on keelatud, kirjutas Eesti Ekspress.
„Pealtnägija“ andis põhjaliku ülevaate sellest, kuidas sai aastaid Eestis toimida nn passimaffia ehk praeguseks 70-aastase Ljubov Genrihsoni juhitud dokumentide võltsimise skeem.
Põhja ringkonnaprokuratuur saatis kohtusse Tallinna Linnatranspordi endiste juhtivtöötajate kriminaalasja, milles esitati süüdistused kokku seitsmele füüsilisele ja neljale juriidilisele isikule. Süüdistuse järgi rikkusid ametnikud riigihangete nõudeid ning võtsid korduvalt ja suures ulatuses altkäemaksu ettevõtjatelt, kes hankisid Tallinna Linnatranspordile kasutatud busse ja varuosi ning pakkusid remonditeenuseid, vahendas Postimees.
Haljala valla pearaamatupidaja jäi vahele suure summa omastamisega, kui audiitorfirma majandusaasta aruandest ebakõlad leidis, vahendas Virumaa Teataja.
 

Mujalt maailmast

 

Austrian leader Sebastian Kurz investigated by corruption inquiry. BBC, 12.05.2021
 
The forgotten psychological cost of corruption in developing countries. Saurabh Singhal, Finn Tarp ja Smriti Sharma,The Conversation, 14.05.2021
US charges Bolivian ex-minister Murillo with corruption. BBC, 27.05.2021
Amid corruption and division, Greek Cypriots to elect new parliament. Loukianos Lyritsas, DW, 29.05.2021