Tammerk: Eesti korruptsioonitajumist iseloomustab paigalseis

Eesti püsib rahvusvahelise korruptsioonivastase liikumise Transparency International koostatud korruptsioonitajumise indeksis pea samal kohal kui mullu. Ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liikme Tarmu Tammerki hinnangul tähendab see aga paigalseisu.

Rahvusvahelise korruptsioonitajumise indeksi esikohal on 92 punktiga sajast Taani, millele järgnevad Soome ja Rootsi. Tabeli lõpetavad aga kaheksa punktiga Somaalia ja Põhja-Korea, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Eesti jagab 168 riigi hulgas 23.-26. kohta koos Prantsusmaa, Tšiili ja Araabia Ühendemiraatidega. Eesti sai ühe punkti rohkem kui mullu, kokku 70 punkti.

Ühingu Korruptsioonivaba Eesti juhatuse liikme Tarmu Tammerki hinnangul tähendab see paigalseisu.

"Eestis ei ole toimunud sellist arengut, mis näitaksid, et Eestis läheksid asjad korruptsiooni valdkonnas paremaks," märkis Tammerk, kelle hinnangul on ühepunktiline muudatus liiga väike, et see näitaks olukorra paranemist.

Euroopa riikide kontekstis on Eesti tubli keskmine, olles ühel pulgal näiteks Prantsusmaaga, aga sellega end lohutada on petlik. Rahvusvahelist korruptsioonitajumise indeksit kasutatakse ka näiteks välisinvesteeringute üle otsustamisel, ärimaailm on aga globaalne ega piirdu Euroopaga. Iseküsimus, kui suurt mõju avaldasid mullused suured korruptsioonikahtlustused.

"On huvitav, kas viimase aasta jooksul välja tulnud ilmekad ja värvikad korruptsioonijuhtumid on värskele indeksile mõju avaldanud või mitte. Kuid ma arvan, et mõned neist pole seda teinud, kuna näiteks riigiettevõtte Tallinna Sadama väga suur kahtlustus ja Tallinna linnapeale esitatud kahtlustused on alles pooleli olevad asjad ning seetõttu ei saa me öelda, et see on korruptsioon," sõnas Tammerk.

Uurimisorganite töö on muutunud efektiivsemaks

Samas on Eestis vähemalt üks asi varasemaga võrreldes parem, sest Tammerki sõnul on tõusnud Eesti uurimisorganite professionaalsus.

"Võrreldes kümne aasta taguse ajaga võib öelda, et korruptsiooniuurimine on hoopis paremal järjel ning siin tuleb tunnustada valitsuse ja riigikogu tegevust, kes on suutnud selle asja nii kaugele viia," rääkis Tammerk.

Korruptsioonitajumise indeks on erinevate uuringute ja ekspertrühmade hinnangute koondtulemus ning see hindab korruptsiooni taset avalikus sektoris ja poliitikas tajutuna välisekspertide ja äriringkondade poolt. Indeksit koostab rahvusvaheline korruptsioonivastane liikumine Transparency International, mille esindaja Eestis on ühing Korruptsioonivaba Eesti.