Raasuke riigifirmade nõukogudest: kõige toksilisemad on ettevõtjad, kes tahavad omahuvi pärast olla riigile lähemal

Eesti suurima riigifirma Eesti Energia nõukogu juht ja LHV panga juhatuse liige Erkki Raasuke ütleb, et riigikogu liikmete nõukogus olemine käib vastu head tava ja koalitsioonierakonnad ei peaks käima nii "infot hankimas".

"Poolteist aastat pärast riigi äriühingute toimimise analüüsimist pole minu seisukohad muutunud, ka mitte nüüd, kus olen pea pool aastat Eesti Energia nõukogu juhtinud. Endiselt on riigifirmade probleemseim osa nõukogude komplekteerimine ja minu EE nõukogus olek on samuti puhtpraktiline. Ma ei tahtnud jääda nö manifestikirjutaks, vaid proovida ise kaasa rääkida, kui selleks võimalus pakuti. Näen, et parim valik nõukogudesse on juhtimiskompetentsiga professionaalid, kes ei tule sinna mingeid omi huve realiseerima.

Teiseks on olnud häid näiteid päevapoliitikast taandunutest - Meelis Atonen, Toivo Jürgenson - kes orienteerusid poliitikas ja avalikus sektoris ning on nüüd heaks sillaks kahe mõneti erineva maailma vahel. Palju on räägitud riigikogu liikmete nõukogus olemise probleemist. Jah - see käib vastu head tava. Kuid kõige toksilisemad on nõukogudes ettevõtjad, kel on huvi omaenda äri pärast olla riigile lähemal - kas info või otseste tehingute pärast. Koalitsioonierakonnad on öelnud, et neil on vaja enda esindajaid nõukogudesse info saamiseks. Aga nõukogu peaks infot andma teda valitsevale ministeeriumile, sealt ei peaks keegi käima infot „hankimas".

Täna pole meil küsimus reeglites, vaid praktikas - miski ei takista ministreid nimetamast professionaale ja tooma juurde selgitust, miks - mis teadmist, kogemust inimene toob, mis on talle seatud ootused. Üks harvadest headest näidetest on Anne Sullingu poolt EASi moodustamine, kus ta tõesti ka põhjendas oma valikuid.

Ka probleemsed valdkonnad lahendavad asja iseenesest. Ma pole näinud, etEstonian Airi oleks poliitilist tungi või näiteks hetkel raskustes oleva Eesti Raudtee nõukogusse. See näitab, et poliitik ei taha end kriisiga siduda, olla kaasvastutav, see võib mõjuda ta mainele valijate ees.

Kõige halvem on see, et avalikkuse silmis pole tihti nõukogul legitiimsust. Ilma legitiimsuseta langeb kahtluse vari tegevjuhtkonna komplekteerimisele ja tegelikult kõigele, mis ettevõte teeb. Ja see ei muutu kui nõukogusid komplekteeritakse nii edasi nagu seda tehakse täna."

Eesti Energia nõukogus on kaheksa liiget, kellest neli kuuluvad ka parteisse - reformierakonnast Kalle Palling, kes on lisaks ka riigikogu liige ning Märt Vooglaid; sotse esindavad Meelis Virkebau ja Randel Länts. Lisaks on nõukogus Toomas Luman, Danel Tuusis, Peep Siitam ja esimees Erkki Raasuke.