Prokurör kinnitab, et pole Seli kohtuasjas kellegi soove ega juhiseid täitnud

Harju maakohtus mõistis Eesti Olümpiakomitee presidendi Neinar Seli süüdi korruptsioonivastase seaduse rikkumises ning karistas teda 17 000 euro suuruse rahatrahviga. Kohtualuse väitel on protsessi näol tegemist Isamaa ja Res Publica Liidu ning endise majandusministri Juhan Partsi kättemaksuga.

"Mina kellegi juhiseid, soove täitnud ei ole ja olen tegutsenud ainult vastavalt seadusele ja oma siseveendumusele sellest teost," kinnitas juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus "Aktuaalsele kaamerale".

Kohtu hinnangul pani Seli toime kuriteo, kui hääletas Tallinna Sadama nõukogu esimehena enda juhitud Olümpiakomiteele 250 000 euro suuruse sponsorraha eraldamise poolt. Neinar Seli lubas otsuse vaidlustada.

Neinar Seli on nii enne kohtistungite algust kui ka nüüd kohtus järjekindlalt väitnud, et ta ei saa aru, milles teda süüdistatakse ning kohtu tänane otsus oli ilmselgelt talle halb üllatus.

"Siin eks meedia osa on päris suur, aga täna jäi tegelikult vist üks asi kõigile arusaadavaks või te ei saanud äkki aru või saite aru, aga tegelikult seda raha ju ei tulnudki. Ma pean ütlema, et ühiskondliku ametikoha pealt, kus ma praegu nagu olen, kasusaajat nagu ei ole ja raha ka ei tulnud. Et minu jaoks on see suur üllatus ja eks me kaebame edasi," ütles kohtualune Neinar Seli pärast kohtuotsust.

Kohus leidis nii tunnistustele kui ka helisalvestitele tuginedes, et Tallinna Sadama nõukogu aasta tagasi 31. oktoobril peetud istungil jagunesid hääled Eesti Olümpiakomiteele 250 000 euro suuruse summa eraldamisel kolm poolt ning kolm vastu.

Üks nõukogu liige oli oma poolthääle andnud kirjalikult ja nii oli otsus vastu võetud.

"Kas te arvate, et ringkonnakohtus võib selguda, et kolm pluss kolm ei olegi kuus?" küsis ERRi ajakirjanik.

"Ma ei oska seda kommenteerida enne, kui see ringkonnakohus ise ütleb selle otsuse," vastas Seli. "Ma tunnen, et see, mis ma olen teinud Eesti spordi jaoks, see on mulle auasi olnud ja ma arvan, et Eesti sport väärib paremat kohtlemist," märkis Seli.

"Kas Te mõistate, et seadusi tuleb täita isegi kui sellel on üllas eesmärk?" küsis ERRi ajakirjanik.

"Muidugi mõistan, absoluutselt," vastas Seli.

"Miks Te siis ei täitnud seadust?" küsis ERRi ajakirjanik.

"Ma teadsin, et seaduste tundmine ei ole vabandatav, aga seda vahepeal täiendati ja sellega tekkis ka arusaamatus hetkel," vastas Seli.

Kohtuistungeid saatis ka üks ühine nimetaja, nimelt tabas suurt osa tunnistajatest erakordselt kehv mälu.

"Ka minul süüdistajana on kahju, et osaliselt kuulates isikute ütlusi, nii tunnistajate, Tallinna Sadama nõukogu liikmete kui ka nõukogu esimehe, süüdistatava enda ütlusi, siis tundus Tallinna sadama juhtorgan nagu mänguväljak olevat, kus kehtivad hoopis teistsugused reeglid ja normid," tõdes juhtiv riigiprokurör Steven-Hristo Evestus.

Kui kohtuistungite ajal oli Seli kaitsetiim vägagi paljusõnaline ning kohati üsna meeleolukalt arutati mitmeid nüansse, näiteks seda, millises asendis peaks olema käsi, mis annab oma hääle, siis täna olid kaitsjad märksa kidakeelsemad.

"Kas tohib teie käest ka küsida, et milles apellatsiooni sisu seisneb?" küsis ERRi ajakirjanik.

"Seda me näeme apellatsioonkaebusest," ütles vastuseks vandeadvokaat, Seli kaitsja Helmut Pikmets.

Rahalise karistuse määramisel arvestatakse süüdimõistetu keskmist päevasissetulekut ja nii selgus, et ärimees Seli teenib päevas 85 eurot.

"Mina pidin jääma siiski selle juurde, mille uurimisasutus siis maksu- ja tolliameti vahendusel oli kindlaks teinud," lausus riigiprokurör Evestus.