Osa ministreid ei pea Iru elektrijaamalt koostootmistoetuse äravõtmist õigeks

Kuigi koalitsioonilepe sündis väidetavalt konsensuslikult, on valitsuses ministreid, kes prügipõletamiselt koostootmistoetuse äravõtmist õigeks ei pea.

Koalitsioonilepingusse kirjutatud lubadus lõpetada Iru elektrijaamale segaolmejäätmete põletamise eest koostootmise toetuse maksmine tähendab, et elektrituruseadus tuleks ümber teha nii, et teiste kütuste baasil töötavatele koostootmisjaamadele jääks toetus alles, kuid prügipõletamiselt võetaks see erandina ära, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Koalitsioonilepingu kõnealuse punkti initsiaatorist rääkides osutatakse eelkõige sotsiaaldemokraadist riigikogu liikme Rainer Vakra poole, kes selle au eest ise siiski kõrvale põikleb. "Koalitsioonilepingus oli see konsensuslik otsus ja ma olen seda tõepoolset aastaid rääkinud ning see on selge, et kas me väärtustame jäätmete sorteerimist ja taaskasutamist või meie poliitika on see lihtsalt kõik ahju ajada," ütles ta.

Küll ei jaga seda seisukohta reformierakondlasest rahandusminister Jürgen Ligi, kelle arvates peaks tootjaid võrdselt kohtlema, mitte andma koostootmisel kohalike kütuste ees eelist näiteks Vene gaasile.

Eesti Energia Iru elektrijaama arendusjuht Urma Heinam selgitas, et kehtivas elektrituruseaduses on regulatsioon, mille kohaselt koostootmistasu makstakse ja sellisele toetusele on õigus kõigil, kes elektrit ja soojust koos toodavad, sõltumata kütusest. "Sellised pügalad tuleks seadustes nüüd ära muuta ja luua uus regulatsioon, kus kõik teised saavad, välja arvatud jäätmed," lisas Heinam.

Vakra sõnul tähendab see seaduse mõistes seda, et jäätmete põletus tuleb koostootmistoetustest välja jätta.

Vakrale on heidetud ette sedagi, et koalitsioonileppesse jõudis Eesti Energia jaoks ebameeldiv punkt jäätmekäitlusfirma Ragn-Sells lobitöö tulemusel. Riigikogu liige aga ütles, et seda ideed on kaitsnud ka keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus. "Ma küll ei julge väita, et kogu koalitsioon on ühe ettevõtte hääletoru või midagi muud sellist," ütles Vakra.

Tõesti, reformierakondlasest keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus toetas Iru jaama toetusest ilmajätmist, kuna tema sõnul ei tuleks soosida prügi ahju ajamist, vaid selle taaskasutuselevõttu.