Leedus süüdistatakse kõrgeid ametnikke elamislubadeäris

13.11.2012

 

Leedu erijuurdlusteenistus pidas korruptsioonis kahtlustatavana kinni seitse migratsiooniameti töötajat, kes võisid ebaseaduslikult äritseda elamislubadega, teatasid õiguskaitseorganid täna.

Viis kinnipeetuist töötasid juhtivates ametites. Kahtlused on esitatud samuti kahele advokaadile, kahele advokaadiabile ja kahele füüsilisele isikule.

«Uuritakse võimalikku korruptsiooniskeemi, milles Leedu elamisluba saada või pikendada soovinud kolmandate riikide kodanikud maksid raha vahendajatele – advokaatidele ja advokaadiabidele,» seisis erijuurdlusteenistuse ja peaprokuratuuri avalduses.

Kahtlustuse kohaselt edastasid advokaadid ja nende abid raha oma tuttavatele, kel olid sidemed migratsiooniametis, need omakorda selle ametkonna töötajatele, kes võisid aidata kaasa elamislubade kiirkorras väljastamisele.

«Erijuurdlusteenistuse käsutuses on andmeid, et selles skeemis osalenud migratsiooniameti töötajad tasusid üksteisele teenuste eest rahaga,» seisis teates.

Kahtlusaluste töö- ja elukohtades ning autodes korraldati läbiotsimised.

Siseminister Artūras Melianas ütles täna BNSile, et ei saa juhtunut kommenteerida, kuna teda ei ole sellest informeeritud.

Pressiteate kohaselt kasutasid Leedu elamisluba saada soovinud välismaalased õigusliku alusena kõige sagedamini fiktiivseid firmasid ning harvem fiktiivabielu Leedu kodanikega. Kolmas levinud viis on kinnisvara soetamine.

Peaprokuratuuri sõnul on seadustes lünki, mis võimaldavad väliskodanikel saada osutatud alustel luba ajutiseks riigisviibimiseks. Elamisluba annab võimaluse vabalt Schengeni ruumis ringi liikuda.

Pistisevõtmise, mõjuvõimuga kauplemise, äraostmise, kuritarvitamise ja dokumentide võltsimise alusel on algatatud kriminaalasi.

Allikas: PM Online