Häälte ostmises kahtlustatavana peeti kinni neli inimest

17.10.2013

Eile pidas keskkriminaalpolitsei kinni neli inimest, kaks Paldiskis ja kaks Kiviõlis, keda kahtlustatakse häälte ostmises.

Avalduse alusel alustati kolmapäeval kriminaalmenetlust ka ühe häälteostmise juhtumi uurimiseks Narva-Jõesuus.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo pidas eile Paldiskis kinni kaks linnavolikogusse kandideerivat inimest, keda kahtlustatakse häälte ostmises. Kahtlustuse kohaselt veensid nad valijaid enda poolt hääletama ja andsid pärast hääletamas käimist igale valijale hüvitise. Häälte ostmise kahtlusega peeti eile kinni ka kaks Kiviõli linnavolikogusse kandideerivat isikut.

«Kuna hetkel on tegemist alles kahtlustusega, siis ei pea prokuratuur võimalikuks ütelda, millise erakonna, valimisliidu või üksikkandidaadi kasuks hääli väidetavalt osteti,» ütles juhtiv riigiprokurör Heili Sepp.

«Valimiste eel jälgivad politsei ja prokuratuur erilise tähelepanuga, et ei esineks valimisvabaduse vastaseid rikkumisi. Seetõttu kutsume inimesi üles ka ise tähelepanelikud olema ja häälteostmise kahtluse korral sellest politseile või prokuratuurile teada andma.»

Häälte ostmine on isikule ainelise hüvitise andmine või pakkumine eesmärgiga mõjutada teda mitte teostama oma valimis- või hääletamisõigust või teostama seda teatud valiku kasuks. Karistusseadustiku järgi on häälte ostmise eest süüdi mõistmisel võimalik määrata rahaline karistus või kuni üheaastane vangistus.

Juhtumeid uurib keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo ning uurimist juhib Paldiski kriminaalasja puhul Põhja ringkonnaprokuratuur ja Ida-Virumaa kriminaalasjade puhul Viru ringkonnaprokuratuur.