Fotod ja videod: Navalnõi toetajad avaldasid korruptsiooni vastu meelt

12.06.2017

Venemaal tähistati esmaspäeval iseseisvuspäeva. Kuulsa opositsionääri Aleksei Navalnõi üleskutsel toimusid pea 200 Venemaa linnas protestimeeleavaldused praeguse võimu vastu. Moskvas ja Peterburis pidas politsei kinni mitusada protestijat.

Meeleavaldused leidsid aset päeval, millega tähistatakse 27 aasta möödumist Venemaa Föderatsiooni suveräänsusdeklaratsiooni vastuvõtmisest.

Tegemist on tähtpäevaga, mida Nõukogude Liidu nostalgiat hindavate võimude poolt väga aktiivselt ei tähistata, vahendasid telekanal Dožd (otseblogi on leitav SIIN), Novaja Gazeta jt. Näiteks Levada keskuse arvamusküsitluse kohaselt peab vaid kolm protsenti Venemaa elanikest, mida Venemaa päeval täpsemalt tähistatakse.

Navalnõi abikaasa Julia teatas Twitteris, et Aleksei Navalnõi peeti vahetult enne meeleavalduse algust politsei poolt kinni oma kodumaja trepikojas. Navalnõi büroo aga teatas, et nende kontoris lülitati elekter välja ning seetõttu katkes ajutiselt ka sealt tehtav otseülekanne.

Kokku pidas politsei Moskvas kinni üle 150 inimese. Peterburist teatati rohkem kui 500 kinnipeetust.

Moskva suurmeeleavaldustel peeti kinni näiteks endine Rahvavabaduse Partei (PARNAS) aseesimees Ilja Jašin, Saratovi poliitik Vjatšeslav Maltsev ja aktivist Mark Galperin.

"Meid viidi Butõrskoje rajooni siseasjade osakonda Rusthaveli tänaval. Meid on 22 inimest," ütles Jašin Interfaxile.

Liikumise Novaja Opozitsija juhttegelane Deniss Romanov ütles Interfaxile, et "Sündmuspaigalt saabuvate teadete kohaselt peeti hotelli Baltšug juures kinni Maltsev ja Galperin." Tema sõnutsi on nood praegu Presnja siseasjade osakonnas.

Avatud Venemaa pressiteenistusest öeldi, et Tveri tänaval peeti kinni nende koordinaator Maria Baronova ja kolm muud liiget.

Navalnõi korraldas märtsis üle kogu Venemaa - rohkem kui sajas linnas - samuti meeleavaldused Venemaa võimueliidi seas lokkava korruptsiooni vastu. Tänavatele saabus kümneid tuhandeid inimesi ning tegemist oli viimaste aastate kõige ulatuslikuma protestilainega, millest võttis osa ka palju noori, kes pole varem poliitiliselt aktiivsed olnud. Oluline ja uus nüanss oli ka see, et suuri meeleavaldusi toimus ka mujal kui Moskvas või Peterburis.

Võimud reageerisid mitmel pool meeleavaldustele jõumeetoditega ning näiteks pealinnas peeti kinni umbes 1000 inimest. Ka Navalnõi ise peeti kinni ja talle määrati kohtu poolt 15-päevane arest ja rahatrahv.