Aserite pesumasina osaline oli Jüri Mõisa firma klient

Aserite niinimetatud pesumasinaga seostatud ja Suurbritannias loodud peidus omanikega firma LCM Alliance LLP maksis raha Jüri Mõisa ettevõttele Brenstol.

Kui enamik Eesti firmasid tegi LCM Alliance'ile ise ülekandeid, siis raha saatmine Mõisa ettevõttesse on üksik näide vastupidisest.

Mõisa suurosalusega Brenstol toodab leht- ja okaspuust tooteid, termotöödeldud terrassi- ja fassaadilaudu, saunamaterjale ning muud. „Mingi ülik teeb endale lossi ja tellib just meie käest või tehakse mingit avalikku parki,“ sõnab Mõis.

Maksja üks, tellija teine

Aasta 2013, aprilli keskpaik. Brenstoli Swedbanki kontole laekub raha LCM Alliance LLP-lt. Nii võib Brenstol tellitud terrassi- ja fassaadilauad teele panna. Tellija ei ole aga Suurbritanniast, nagu maksja, vaid Iraanist, kuhu kaup tegelikult läks.

Brenstoli tegevjuht Urmo Ilves Iraani kliendi nime ei avalda. „Meil on Iraanis mitu klienti, kes on soovinud eksklusiivõiguseid meie esindatuse osas Iraani turul, mida me tänaseni kellelegi seal andnud ei ole,“ põhjendab ta keeldumist.

Andmeid pole

Ilves ei oska öelda, kes oli 21 200 dollarit tasunud LCM Alliance’i taga. Milline täpsemalt tasumise kord oli, Ilves ei tea, kuna toonane müügijuht lahkus Brenstolist.

„Krediitmüügil kasutame reeglina krediidikindlustust. Kui pankadelt kliendile kindlustust ei saa, siis müüme reeglina ettemaksuga või Cash Against Documents tingimustel. Erandkorras anname firmasisese krediidilimiidi, mida reguleerib majasisene krediitmüügikord,“ kirjeldab Ilves üldist korda. „Antud kauba müügi suhtes eeldan, et müügijuht pidas kinni kehtestatud sisekorrast.“

Mullu 29 miljonit eurot müügitulu ja 1,8 miljonit eurot kasumit teeninud Brenstoli olulisimad turud on Soome, Saksamaa, Belgia, Ameerika Ühendriigid ja Prantsusmaa. Viimasel ajal kasvab Iraani osa, ütleb intervjuus Jüri Mõis.

Järgneb vestlus Jüri Mõisaga.

Intervjuu hakul arvab Mõis, et Brenstol saab ammuse arve välja otsida, mida firma juht Urmo Ilves mõne päeva jooksul ka teeb. „Ma tõeliselt arvan, et nemad ei ole kuidagi rahapesuga seotud," sõnab Mõis ennetavalt. „Müüme ju globaalselt ja eriti suur turg on meil viimasel ajal Iraan olnud.“

Kui palju on kolmandaid riike, kes teilt tellivad?

Meil ongi see naljakas lugu, et … Meil on tohutult prestiižne toode. Sihuke hästi kallis ilus terrassilaud. Suur osa, pool, võib-olla vähem, läheb projektimüügile. Mingi ülik teeb endale lossi ja tellib just meie käest või tehakse mingit avalikku parki. Geograafia on meil ülimalt kirev. Arvan, et müüme umbes 70 riiki, et oma 30 miljonit eurot aastas kätte saada.

Kuidas sellised kliendid teid leidnud on?

Koduleheküljelt. Meid ei vali niivõrd kliendid kui nende arhitektid ja disainerid. Ja käime messidel ja on edasimüüjad. Need ei ole ainult meie edasimüüjad, aga noh, meil on mingisugused lepingud kohalike disaini ja nihukeste firmadega. Projektimüük on üks olulisemaid meie valdkondi.

Miks nad eelistavad Eesti firmat, mitte Saksamaal, Prantsusmaal, kuskil Skandinaavias olevat?

See on väga unikaalne toodang. Meie tehnoloogia on termopuit. Põhimõtteliselt on see puit, mis tehakse niimoodi, et ... Kuivatatakse väga kõrgel temperatuuril. Pärast ta enam nii-öelda ei mängi. Vahepeal nimetasime end maailma suurimaks termopuidu vabrikuks.

Kuivõrd vaatate klientide tausta? Kas mõnikord te ei teegi tehingut mingil põhjusel?

Sellega ma ei ole kursis. Puiduäris oleks see ebatavaline. Nagu piimaäris, et öeldakse Prismas, et oled kriminaalkahtluse all ja meie su piima ei müü. Nii ikka ei sobi. Pigem vaatad, kas ta on rahaliselt usaldusväärne – võib kaupa anda ettemaksu küsimata.

Aga tavaliselt on ettemaks või ei ole, olete kursis?

Tavaliselt ei ole ettemaksu, aga just tundmatute klientide puhul tahame esimese asja teha ikka ettemaksuga või nagu tema panga mingisugustel tagatistel.

Miks Iraan pildile on ilmunud?

Teate, see on moeküsimus. Kui keegi on tõenäoliselt mingi hea eeskuju saanud ja on aktiivne edasimüüja … Ma ei oska nii täpselt öelda. Ma igapäevaselt ei tööta Brenstolis, olen lihtsalt nõukogu liige. Räägin teiste juttu edasi. Ma ei välista, et põhjus on rahvusvaheliste sanktsioonide leevenemine. See kuidagi on niimoodi jah. Tavaliselt Bulgaaria autojuhid tulevad siia ja viivad kauba kohale.