27.11.2013

Saadikud jagavad oma äranägemise järgi miljoneid eurosid "katuseraha"

Riigieelarve läbirääkimistes tehtud pausist tekkinud vaikuse varjus toimub just praegu kuluaarides viimane kauplemine, kui suure kaasavara saavad mõned parlamendisaadikud, et eelarvet mitte torpedeerida. Jutt on traditsiooniliselt umbes 10 miljoni euro suurusest nn. katuserahast, mida konkreetsed poliitikud saavad oma äranägemise järgi paigutada. Ühelt poolt on üllatav, et selline komme ikka veel eksisteerib, teisalt veel müstilisem, et nende miljonite jagamiseks pole mingeid ametlikke reegleid.

Alates 1992. aastast kuude Riigikogu koosseisu kuulunud Eiki Nestor on üks Toompea staažikaim rahvaasemik. Tema sõnul tekkis katuseraha traditsioon juba 1990. aastate keskel ja väga pragmaatilistel põhjustel. Kuna valitsus ei tahtnud, et saadikud nende kroon-krooni haaval vaevaga tasakaalu aetud eelarvet ümber teeks, pandi juurde kaasavara, mida riigikogulased said oma huvide rahuldamiseks jagada.

"Kuna parlamendiliikmed on vabad tegema mida iganes, sealhulgas ka no vabalt tegema maksumaksja rahaga mida iganes, siis see ongi jah täpselt selline vastatikkust mõistmist või tuge lootev mehhanism, mis toimub," rääkis Nestor.

Esmapilgul koosneb raha saanute loend loend üllastest objektidest ja üritustest. Näiteks tänavu said raha kümned lasteaiad, koolid ja seltsid aga ka näiteks presidendi kantselei diiselgeneraatori ostuks ja ERR uudistesaadete vaegkuuljatele titreerimiseks. Kui aga vähegi kaevata ilusate nimedega MTÜ-de tausta, tuleb välja, kuidas laste, vanurite ja puuetega inimeste kõrval on raha nii erakonna kui isiklikes huvides kasutatud. Selgelt on näha, kuidas katuseraha kasutatakse ka omavalitsustegelaste parteistamiseks – raha saavad näiteks üle hüpanud värskete erakonna liikmete üritused. Ja need kõik on vaid mõned näited.

Kogupilt ongi teada ainult käputäiele võtmeisikutele, kellest üks on rahanduskomisjoni esimees, IRLi esindav Sven Sester. Hoolimata korduvatest päringutest, ei avalda rahanduskomisjoni esimees Sester, kui suur on kokku järgmiseks aastaks kavandatud katuseraha või täpsem soovide nimekiri. Kõigi eelduste kohaselt lüüakse see lukku järmisel nädalal.