ERR Moskvas | Ekspert: Venemaal pole korruptsiooni osas midagi muutunud

Täna on rahvusvaheline korruptsiooni vastase võitluse päev, kuid riigis, kus seda teemat eriti tõsiselt võtta tuleks - Venemaal - läheneti korruptsioonile hoopis iselaadi vaatenurgast. Transparency Internationali hinnangul ei ole Venemaal korruptsioon vähenenud.

Vene riigiduumas korruptsiooni vastast võitlust juhitiva Irina Jarovaja sõnul tuleks täna rääkida Venemaa huvide vastu suundatud rahvusvahelisest korrputsioonist. Just seda Venemaa vastased sanktsioonid tema hinnangul endast kujutavadki, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Minu arvates tuleks välja töötada meetmeid võitluseks rahvusvahelise korruptsiooniga. Kui vaatame Venemaa vastu kehtestatud sanktsioone, siis need on rahvusvahelise korruptsiooni ilming, ei midagi muud. Antud juhul kasutavad ametisikud oma võimu ebaseaduslikel, mittelegitiimsetel viisidel otsese surve avaldamiseks Vene Föderatsioonile, Venemaa firmadele ja kodanikele eesmärgiga saada ebaseaduslikke majanduslikke ja poliitilisi dividende," rääkis duuma julgeoleku- ja korruptsiooni vastase võitluse komitee esinaine Irina Jarovaja.

Rääkides Venemaa sisesest korrputsioonist, ütles riigiduuma komitee esinaine, et valitsus on viimastel aastatel selles vallas palju ära teinud.

Rahvusvahelise organisatsiooni Transparency International Moskva esinduses nähakse asju aga sootuks teisiti. "Venemaal ei ole midagi muutunud, et inimesed tunnetaksid vähem korruptsiooni mõju, et ettevõtlus saaks areneda vabamalt ilma korruptsiooni surveta," tõdes organisatsiooni Moskva esinduse asedirektor Aleksei Šljapužnikov.

"Muutuma peab lähenemine. Korruptsioon on süsteemne nähtus ja sellega tuleb võidelda süsteemsete meetoditega. Mingit mõtet ei ole joosta iga üksiku korrumpeerunu järele, kooli direktorite, arstide järele kopikate suuruste altkäemaksude pärast ning pidada seda võitudeks. Vajalik on vastu võtta kompleks seadusi ning tagada, et need ka töötaksid. Vaid siis hakkab korruptsiooni surve ühiskonnale langema ja riigi staatus reitingutes tõusma," selgitas Šljapužnikov.

Seega, riiduuma korruptsiooni vastase võitluse komitee esinaise väide, et Venemaa seadusandlus on selles vallas tõhusaks muutunud, ei pea Transperency Internationi arvates lihtsalt paika.

Organisatsiooni hiljuti avaldatud korruptsiooni pingereas on Venemaa 175 vaadeldud riigis seas koos Nigeeria ja Kameruniga 136. kohal.